heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 29 listopada 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 18 grudnia 2006, 18:04

Cyberprzestępcy są coraz młodsi

Cyberprzestępcy są coraz młodsi. Bywa, że są to uzdolnieni 14-latkowie. Straty spowodowane cyberprzestępczością na świecie w 2010 r. mogą wynieść 12,5 mld USD rocznie - szacują firmy McAfee i BTR.

BTR ocenia, że straty spowodowane cyberprzestępczością, wliczając w to przestępczość przy użyciu zaawansowanych modeli telefonów komórkowych, sięgają obecnie ok. 4 mld USD rocznie.

Według raportu "McAfee Virtual Criminology Report 2006" przestępczość internetowa jest dziedziną, którą coraz częściej zajmują się organizacje mafijne. Rekrutują one nowych cyberprzestępców na uczelniach i w szkołach średnich. Cyberprzestępcy to coraz częściej osoby młode, których wiek nie przekracza 18 lat (zdarzają się utalentowani 14-latkowie), mamione obietnicami szybkiego wzbogacenia.

Autorzy raportu podają, że przy werbunku kandydatów na przestępców informatycznych mafie podkreślają, że ryzyko złapania sprawcy jest niewielkie, mniejsze niż w "tradycyjnych branżach kryminalnego podziemia".

Przestępcy informatyczni modyfikują sposoby dokonywania przestępstw - ataki są obecnie szybkie i zaskakujące, atakujący stara się jak najszybciej osiągnąć cel (zabór pieniędzy z konta, kradzież danych), nie pozostawiając śladu w atakowanym systemie.

Cyberprzestępcy rzadko działają z domów - ataki następują z miejsc ogólnie dostępnych, jak hot-spoty, kafejki internetowe, a nawet pracownie szkolne, oferujące bezpłatny dostęp do sieci.

Raport zwraca uwagę na popularność subkultury hackerskiej. Specjalistyczne fora internetowe, zajmujące się rozwiązywaniem problemów bezpieczeństwa informatycznego - zdaniem autorów raportu - często służą promowaniu skryptów i sztuczek hackerskich.

"Hackerskie przedszkole" zaczyna się często od ataków na komputery domowe bądź od współpracy w tworzeniu sieci komputerów służących do rozsyłania spamu. Oprogramowanie do tego potrzebne i "życzliwą pomoc" młodzi kandydaci na hackerów uzyskują często od osób poznanych na forach internetowych.

Nową kategorią przestępstw jest "krecia robota" - pozostawianie przez przekupionego lub zajmującego się działalnością przestępczą administratora systemów w firmie "tylnych wejść" (backdoor), dostępnych dla oprogramowania hackerskiego. Atak może także ułatwić pozostawienie luk w rozwiązaniach bezpieczeństwa.

Inną nową kategorią przestępstw jest tzw. spear phishing, czyli e-maile nakłaniające do podania haseł. Zdarzają się także e-maile od faktycznych pracowników banków, zachęcające do podania danych konta i karty kredytowej. McAfee uznaje spear phishing za "niebezpieczny i bardzo trudny do zlikwidowania".

Informacje o osobach, ich dane personalne i profile, są często pozyskiwane z serwerów społeczności internetowych - ataki na nie są coraz częstsze. Kradzież takich profili i włamania na domowe komputery pozwalają następnie cyberprzestępcom podszywać się pod prawdziwych internautów, którzy w efekcie mogą być oskarżani o przestępstwa, których nie popełnili.

PAP

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

18.12.2006 r.

Pierwszy telefon z modułem UWB, 18:00

Hynix: pamięci DDR2 800 MHz, 17:58


Nowsze

18.12.2006 r.

UKE może ukarać TP za dodatkową opłatę przy neostradzie, 18:05

19.12.2006 r.

Telewizja Skype, 14:50


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 1.15 | SQL: 13 | Uptime: 356 days, 6:27 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl