heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 3 lipca 2022 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 24 maja 2006, 01:07

Piraci trzymają się mocno - raport BSA

Ponad jedna trzecia oprogramowania zainstalowanego w ubiegłym roku roku na pecetach na świecie była nielegalna. W rankingu najbardziej pirackich krajów Polska utrzymuje drugie miejsce w Europie.

Tak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej IDC. Co rok na zlecenie antypirackiej organizacji Business Software Alliance (zrzesza producentów oprogramowania) publikuje ona dane o tzw. stopie piractwa komputerowego na świecie (jest to szacowany odsetek pirackich kopii zainstalowanych na komputerach osobistych w poszczególnych krajach).

Badanie pokazuje, że globalna stopa piractwa ustabilizowała się - w zeszłym roku wyniosła 35 proc., czyli tyle samo co w roku 2004. Rekordziści pod względem poziomu piractwa to Wietnam i Zimbabwe, gdzie dziewięć na dziesięć aplikacji pracujących na pecetach to nielegalne kopie. Dalej są Indonezja (87 proc.), Chiny i Pakistan (po 86 proc.). Najlepiej jest w USA (21 proc.), Nowej Zelandii (23 proc.) oraz Austrii i Finlandii (po 26 proc.). Przedstawiciele BSA z zadowoleniem podkreślają, że piractwo zmniejsza się na szybko rozwijających się rynkach Rosji, Chin i Ukrainy (gdzie wskaźnik spadł aż o 6 pkt proc.).

W Polsce współczynnik piractwa w ubiegłym roku minimalnie zmalał do 58 proc. (z 59 proc.). Nadal jednak zajmujemy pod tym względem drugie miejsce w Europie, więcej piractwa (64 proc.) jest tylko w Grecji. Średnia dla całej Unii Europejskiej jest o wiele niższa i wynosi 36 proc. - To duży dystans. Widać, jak wiele jeszcze czeka nas pracy - mówi Bartłomiej Witucki, rzecznik BSA w Polsce.

Analitycy IDC próbują wyceniać też straty, jakie producenci oprogramowania ponoszą w wyniku działalności piratów i korzystania z nielegalnych kopii. W ubiegłym roku oceniono je na 34 mld dol., czyli o o 1,6 mld dol. więcej niż rok wcześniej.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

22.05.2006 r.

Yahoo! konkuruje z Microsoft, 22:49

Intel: Woodcrest już się zbliża, 22:47


Nowsze

25.05.2006 r.

EIU: w Polsce wciąż za mało komputerów w domach, 12:39

Domena .eu coraz popularniejsza na świecie, 12:40


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2022 | Prywatność | Load: 0.89 | SQL: 18 | Uptime: 228 days, 23:45 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl