heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 24 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 4 kwietnia 2006, 13:52

Portugalski wynalazek szansą dla niewidomych

Portugalscy naukowcy opracowali specjalne urządzenie, które przekazuje obraz z niewielkich kamer bezpośrednio do ludzkiego mózgu. System pomoże osobom niewidomym poruszać się i funkcjonować prawie jak osoby pełnosprawne.

Wynalazek składa się przede wszystkim ze specjalnych elektrod, wszczepionych w mózg użytkownika, które odbierają transmitowany sygnał. Dodatkowym wyposażeniem są okulary z wbudowanymi kamerami oraz specjalny miniaturowy komputer, umieszczany na ramieniu.

Obraz przekazywany do centralnego ośrodka nerwowego nie jest idealnym odwzorowaniem zewnętrznego świata. Osoba niewidoma otrzymuje serię błysków oraz ogólny zarys otoczenia. Dzięki temu może zorientować się w swoim położeniu.

System został już przetestowany na 16 ochotnikach, którzy byli niezwykle zadowoleni z funkcjonowania urządzenia. Pomysłodawcy projektu przyznają jednak, że ich wynalazek może być tylko stosowany u osób, które utraciły wzrok w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Ludzie niewidomi od urodzenia nie mogą korzystać z dobroci portugalskiego wynalazku, ponieważ nie posiadają odpowiednich połączeń nerwowych.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

04.04.2006 r.

Hołdys przyznał się do komputerowego piractwa, 13:50

03.04.2006 r.

Radeon X1700 już niedługo, 18:37


Nowsze

04.04.2006 r.

Ceny AMD z nową podstawką, 13:55

Google ma niemal połowę udziałów na rynku wyszukiwarek, 13:57


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.74 | SQL: 9 | Uptime: 139 days, 14:15 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl