heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 24 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 13 marca 2006, 16:23

Chiny mają kolejny własny standard

Chiny coraz bardziej zdecydowanie promują swój własny standard dla bezprzewodowych sieci lokalnych. Zdaniem Pekinu jest on bardziej bezpieczny niż 802.11i, ale jako że nie jest kompatybilny ze standardami 802.11, nie miałby ich uzupełniać, lecz zastąpić.

Chińskie Ministerstwo Przemysłu Informacyjnego oficjalnie poparło utworzenie Wired Authentication and Privacy Infrastructure (WAPI) Industrial Union. W jej skład weszło 22 członków, wśród nich Lenovo, Huawei czy Beijing Founder Electronics oraz czterej wielcy chińscy operatorzy telekomunikacyjni.

Z jednej strony członkom WAPI trudno będzie przekonać inne państwa do zaakceptowania tego standardu w miejsce 802.11. Z drugiej jednak coraz wyraźniej widać, że Państwo Środka dąży do opracowywania własnych standardów dla elektroniki czy telekomunikacji, które nie tylko miałyby pomóc w rozwoju krajowych firm, ale również, ze względu na wielkość Chin, mają szansę stać się standardami międzynarodowymi. To z kolei wzmocniłoby rolę chińskiej gospodarki i chińskich przedsiębiorstw na świecie.

Podobną strategię zastosowała z powodzeniem Unia Europejska, która doprowadziła do uznania standardu GSM, co uczyniło z Nokii i Ericssona czołowych graczy na światowym rynku.

Część analityków sceptycznie podchodzi do WAPI. Twierdzą oni, że standard ten pozostanie niszowy i będą nim zainteresowane instytucje rządowe czy finansowe, dla nich bowiem ważne jest bezpieczeństwo. W innych sytuacjach wygrają otwarte standardy - mówi Duncan Clark, główny analityk BDA Research w Pekinie.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

13.03.2006 r.

ADSL 15 Mb/s od TP, 15:49

12.03.2006 r.

Wirtualna szkoła, 19:17


Nowsze

13.03.2006 r.

Samsung przechodzi na 80 nanomentrów, 16:24

Elektroniczny globus, 16:25


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.95 | SQL: 13 | Uptime: 65 days, 16:55 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl