heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 19 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 21 lutego 2006, 17:08

Intel zamierza wyprzedzić AMD o 1.5 roku

Intel zapowiada, że jego procesory oparte na rdzeniach Conroe i Merom będą o co najmniej 20% bardziej wydajne niż układy AMD, które zadebiutują w tym samym czasie. Wszystko dzięki Next Generation Micro-Architecture (NGMA), która zastąpi technologię NetBurst.

Procesory zbudowane z jej wykorzystaniem będą się posługiwały 14-stopniowym potokiem - zamiast potoku 31-stopniowego zastosowanego w Pentium 4. Pozwoli to na zmniejszenie częstotliwości pracy zegara procesora bez zmniejszenia jego wydajności, a tym samym na mniejszą emisję ciepła. Nowa mikroarchitektura umożliwia również wykonanie czterech instrukcji w jednym takcie zegara. Obecnie procesory Intela wykonują trzy instrukcje na takt. Z Pentium 4 zapożyczono natomiast zaawansowane mechanizmy predykcji. NGMA pozwoli też na wykorzystanie wspólnej przestrzeni pamięci cache w procesorach wielordzeniowych.
Kości, które powstaną z zastosowaniem tej architektury, będą wyposażone w czteromegabajtową pamięć podręczną.

Wprowadzenie NGMA ma dać Intelowi przewagę nad AMD. Jak stwierdził Mooly Eden, wiceprezes Intela i szef Mobile Platform Group, dogonienie jego firmy zajmie konkurencji od 1,5 roku do 2 lat.

Dzięki wspomnianym zmianom Intel nie będzie musiał stosować zintegrowanego z procesorem kontrolera pamięci. Koncern nie chce podejmować kolejnej takiej próby, po tym jak pierwsza zakończyła się niepowodzeniem. W układach Timna zastosowano kontroler RDRAM, który - gdy standard ten się nie upowszechnił - skazał procesor Intela na porażkę.

AMD w bieżącym roku nie planuje większych zmian w architekturze swoich procesorów. Chce jedynie, by firmowe CPU współpracowały z układami pamięci DDR2.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

21.02.2006 r.

Commtouch: Więcej ataków wirusami i spamu, 17:02

Windowsowy błąd USB, 16:55


Nowsze

22.02.2006 r.

Nowy aparat DSLR firmy Canon, 13:25

Emocjonalny robot, 13:26


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.55 | SQL: 18 | Uptime: 395 days, 20:16 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl