heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 19 sierpnia 2022 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Sobota, 18 lutego 2006, 14:00

Przeprosi za zawieszenie się

Christian Peter i jego zespół badawczy z niemieckiego Fraunhofer Institute for Computer Graphics pracują nad systemem zbierającym dane dotyczące stanu emocjonalnego osoby obcującej z komputerem. Wykorzystywana jest przy tym technologia bazująca na dotyku, dźwięku oraz sygnałach wizualnych. Po zgromadzeniu informacji system przeprowadza ich analizę, a następnie reaguje adekwatnie do jej wyników.

Jeśli na przykład komputer "odczuje", że użytkownik jest wzburzony, może zmniejszyć jaskrawość wyświetlanego tła, przyciszyć znajdującą się w tle muzykę czy też dźwięki systemowe, powiększyć albo zredukować grafiki, dostosować przepływ prezentowanych informacji do konkretnego człowieka (jego stanu emocjonalnego) lub też po prostu go... przeprosić.

Wśród ludzi osoba, która ignoruje uczucia innych, nie jest tak lubiana jak ktoś, kto reaguje na nie pewnym sprzężeniem zwrotnym. Dlaczego miałoby być inaczej w kontaktach człowiek-komputer? - zauważa Peter.

Pewnym problemem jest to, że odczytywanie ludzkich emocji nie zawsze jest takie łatwe. Obecne metody zbierania emocjonalnych danych wymagają podłączenia do badanego elektrod i monitorowania jego zachowania w laboratorium. Mniej inwazyjne jest wykorzystywanie nagrań wideo, pozwalających utrwalić gestykulację oraz głos. Badany zachowuje się w takiej sytuacji o wiele naturalniej, ale jeśli odsunie za daleko od kamery, nagranie będzie bezużyteczne.

Peter i jego zespół pracują nad technologią, która dyskretnie odbierałaby emocje użytkownika podczas swobodnej interakcji z komputerem. Zbudowany przez nich najnowszy prototyp urządzenia ma postać bezprzewodowej rękawicy, która mierzy tętno, ciśnienie krwi oraz temperaturę skóry. Urządzenie przesyła zebrane informacje do jednostki bazowej, gdzie są one zapisywane na karcie pamięci, albo do bazy danych komputera. Oprogramowanie napisane przez Niemców przeprowadza analizę, a następnie wyodrębnia wzorce wskazujące na przeżywanie przez użytkownika określonej emocji. Jeśli, dajmy na to, szybko wzrasta tętno, a temperatura skóry spada poniżej określonej wartości, można z dużym przybliżeniem stwierdzić, że dana osoba jest zła. Inna kombinacja branych pod uwagę zmiennych sugeruje raczej, że jest ona lekko lub mocno zaskoczona.

Badacze chcieliby do już analizowanych danych dołączyć mimikę twarzy, rejestrowaną przez zwykłą kamerę internetową. Celem, do którego dążą, jest stworzenie systemu przechowującego w jednej bazie wszystkie dane wskazujące na przeżywane przez człowieka emocje, analizującego je w czasie rzeczywistym, a następnie generującego natychmiastową reakcję komputera.

Peter chce zaprezentować działanie rękawicy podczas tegorocznego CeBIT-u.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

18.02.2006 r.

Tańsze Opterony AMD, 1:47

Telewizor z laserową tylną projekcją, 1:46


Nowsze

18.02.2006 r.

W 2005 więcej trojanów, 14:02

Urząd ds. Informatyzacji, 14:03


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2022 | Prywatność | Load: 1.03 | SQL: 10 | Uptime: 287 days, 15:22 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl