Internet niebezpieczny dla dzieci
Nie możemy pozbawiać dzieci dostępu do Internetu, ale musimy im uświadamiać, jakie niebezpieczeństwa są związane z jego użytkowaniem - mówili specjaliści podczas wtorkowej konferencji, która odbyła się w Warszawie z okazji obchodzonego po raz drugi w Polsce Dnia Bezpiecznego Internetu.Celem Dnia Bezpiecznego Internetu jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, a także zapoznanie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w internecie.
"Musimy uświadomić dzieciom, jakie zagrożenia wiążą się ze spotkaniami z osobami poznanymi w internecie. Dzieci powinny nabrać ograniczonego zaufania do obcych osób, z którymi się komunikują, muszą wiedzieć, że nie wszystko co jest w internecie jest prawdą. Trzeba nauczyć je weryfikowania zawartych tam informacji" - powiedział uczestniczący w spotkaniu Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje, która jest współorganizatorem, obok Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), polskich obchodów dnia.
Jak powiedział PAP Wojtasik, zarówno dzieci jak i rodzice mają świadomość zagrożeń płynących z internetu. Dzieci na ogół je ignorują a rodzice, z powodu nieznajomości komputera czy internetu, nie podejmują tego tematu.
Łukasz Wojtasik podkreślił konieczność stosowania w domowych komputerach tzw. programów filtrujących, umożliwiających blokowanie stron zawierających nieodpowiednie dla dzieci, zdaniem rodziców czy nauczycieli, treści.
"Stosowanie filtrów rodzinnych nie zwalnia jednak dorosłych z odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci" - powiedział Wojtasik.
"W każdym komputerze powinien być zainstalowany ponadto program antywirusowy zawierający aktualną bazę wirusów oraz program blokujący niechciane przez nas połączenia, tzw. firewall" - powiedział w rozmowie z PAP Ireneusz Parafjańczuk z NASK.
Specjalista z NASK zauważył jednak, że nie istnieją programy, które w 100-procentach zabezpieczałyby dzieci przed dostępem do nieodpowiednich treści.
W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w całej Polsce w lutym odbędą się m.in. zajęcia edukacyjne, konkursy i wystawy plastyczne dotyczące zasad zachowania bezpieczeństwa w internecie. "Do tegorocznej edycji Dnia Bezpiecznego Internetu swoje inicjatywy zgłosiło ponad 300 szkół i placówek wychowawczych z całej Polski" - mówiła podczas konferencji Anna Rywczyńska z NASK.
Dzień ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet Action Plan".
Wersja do druku
Podobne tematy
Oszuści coraz częściej rozprzestrzeniają wiadomości spamowe i phishingowe z legalnych stron internetowych firm
, 25.08.2019 r.
Zainteresowanie sklepami internetowymi wśród dzieci rośnie trzykrotnie wraz ze zmianą sposobu wyszukiwania towarów
, 15.06.2019 r.
Liczba szkodliwego oprogramowania atakującego urządzenia Internetu Rzeczy wzrosła ponad dwukrotnie w 2017 r.
, 19.09.2017 r.
Portale (nie)społecznościowe: zazdrość o znajomych internetowych pogarsza samopoczucie użytkowników
, 24.02.2017 r.
10 praktycznych porad w Dniu Bezpiecznego Internetu
, 09.02.2017 r.Starsze
Nowy sposób walki z piratami, 17:49
BitTorrent będzie pozywał do sądu, 17:46
Nowsze
DDR2 o 16% w górę, 3:16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Agga - 04 marca 2006, 12:03
No jasne, nie wszystko jest prawdą, żyjemy chyba w Matrixie :). ja wiem jak korzystać z netu, więc spoko.Martwcie się martwcie o dzieci, ale powiem tak dzieci z kulturą i inteligentne będą umiały się posługiwać w dobry sposób netem, ale po co robić jakieś specjalne programy i filtry dla tych głąbów??? Oni i tak znajdą sposób żeby wchodzić na strony ,,zakazane" uszanowanie :)[color=brown]