heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 24 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 30 stycznia 2006, 11:41

Internet nie niszczy więzi międzyludzkich

Gdy w latach 90. ubiegłego wieku Internet stawał się powszechnie używanym narzędziem, słychać było liczne głosy, że stanowi on zagrożenie dla społeczeństwa, gdyż spowoduje rozkład więzi międzyludzkich, przyczyni się do rozpadów przyjaźni i rodzin. The Pew Internet oraz American Life przeprowadziły jedno z pierwszych badań, które miało dać odpowiedź na pytanie o wpływ Internetu na więzi społeczne.

Socjolog Barry Wellman z University of Toronto w Kanadzie, który brał udział w tworzeniu raportu, stwierdził: Zwiększa się świadomość, że Internet nie jest dziwną bestią. W raporcie pt. "The Strength of Internet Ties" (Siła więzi internetowych) zauważono, że Sieć zamiast wypierać kontakty międzyludzkie odgrywa w nich coraz większą rolę i dzięki poczcie elektronicznej, telefonii internetowej, komunikatorom czy kamerom ułatwia ich podtrzymywanie.

Olbrzymią rolę odgrywa tutaj poczta. Im większa, bardziej rozległa i bardziej zróżnicowana jest grupa naszych znajomych, tym ważniejszy jest e-mail – mówi Jeffrey Boase, kolejny naukowiec z Toronto, który pracował nad raportem. Nie możesz często do wszystkich dzwonić czy ich odwiedzać, ale możesz dzięki przyciśnięciu kilku klawiszy wysłać im wszystkim list. To bardzo ważna zmiana.

Badacze zauważyli, że ludzie intensyfikują swoje kontakty w momentach kryzysowych oraz gdy podejmują ważne decyzje. Obecnie, gdy szukasz pomocy, nie musisz trąbić na alarm, wystarczy, że masz dużą książkę adresową – mówi John Horrigan, dyrektor ds. badań w Pew Internet Project.

Wellman stwierdza, że Internet i telefonia komórkowa zmieniły sposoby komunikowania się i doprowadziły do powstania zjawiska, które nazwał "indywidualizmem w sieci", gdzie życie społeczne danej osoby nie jest ograniczane do miejsca, w którym mieszka.

Przeprowadzone badania wykazały, że 45% amerykańskich użytkowników Internetu (czyli około 60 milionów osób) przyznaje, że Sieć była ważnym lub najważniejszym instrumentem, który wykorzystano w ciągu ostatnich dwóch lat przy podjęciu jakiejś ważnej decyzji.

Te ważne decyzje to w większości poszukiwania pracy, informacji na temat choroby, wybór szkoły dla dziecka lub zakup samochodu. W przypadku 16 milionów osób Internet odegrał kluczową rolę przy podejmowaniu decyzji finansowych, a 10 milionów Amerykanów skorzystało z Sieci, poszukując nowego miejsca do zamieszkania.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

28.01.2006 r.

Microsoft, Google i Yahoo! podmiotem śledztwa Kongresu, 8:49

Gates: 10 lat zacofania w Chinach oraz Indiach, 8:46


Nowsze

30.01.2006 r.

AMD zwiększa udział na rynku, 11:42

UE przesuwa termin Microsoftowi, 11:43


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.95 | SQL: 13 | Uptime: 139 days, 14:41 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl