heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 22 września 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 16 grudnia 2005, 23:07

Koniec stron z bezpłatnymi tłumaczeniami

W ubiegłym roku na wokandę sądową trafiło około 300 spraw przeciwko piratom internetowym. Dystrybutorzy filmowi postanowili jeszcze bardziej się zjednoczyć i twardo zaprotestować przeciwko działalności stron internetowych, które rozpowszechniają tłumaczenia filmów.

W ostatnich dniach internetowa witryna napisy.info, na której można było znaleźć bezpłatne tłumaczenia do pirackich filmów, zawiesiła swoją działalność. Dystrybutor filmowy Gutek Film zagroził jej, że w przypadku niezaprzestania naruszania jej praw autorskich podejmie odpowiednie kroki prawne. Administrator strony przeprosił wszystkich użytkowników i poinformował, że witryna przestała działać najprawdopodobniej na zawsze.
- Ponieważ działamy na zasadach raczej nonprofitowych, nie mamy pieniędzy na procesy, muszę ulec naciskom i zamknąć stronę – powiedział administrator witryny.

Takie rozwiązanie spotkało się z ostrą krytyką tych wszystkich, którzy regularnie ściągali tłumaczenia.
- Polacy są biedni i nie stać ich na chodzenie do kina i kupowanie płyt DVD. Jeśli zamkniecie strony, to naród przestanie interesować się kinem, a przez to bardzo zubożeje kulturalnie – pisał jeden z użytkowników.

My nie walczymy z piractwem internetowym i internautami. Żądamy jedynie, by nie naruszano naszych praw. Straty, jakie przynosi naszej firmie działalność takich stron, są znaczne, i nie stać nas na to, by przymykać oko na taki stan rzeczy – powiedział Jakub Duszyński, dyrektor artystyczny Gutek Film.

Mariusz Kaczmarek z Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej (FOTA) wskazywał, że proceder naruszania praw autorskich w internecie jest nagminny i z miesiąca na miesiąc staje się coraz większym problemem. W ubiegłym roku fundacja brała udział w około 300 sprawach tego typu. Coraz trudniej jest złapać kogoś, kto dokonuje takich naruszeń, gdyż często są to strony umieszczone na zagranicznych portalach.
Nie możemy z tego powodu tolerować oczywistego łamania prawa i jak wynika z naszych analiz, stosunkowo wysoki procent spraw jest kierowany z aktem oskarżenia, jednak z powodu powolnego działania sądów, wyroki, jakie zapadają, nie są takie, jakich można by się było spodziewać – podsumowywał. Żądania dystrybutora Gutek Film nie są odosobnionym przypadkiem. Są one popierane przez większość firm dystrybuujących filmy w Polsce.

- Jak najbardziej jesteśmy za tym, aby obowiązujące prawo było przestrzegane – powiedział Krzysztof Walendzik, generalny dyrektor VISION. – Trudno jest mi oszacować straty z tego tytułu dla naszej firmy. Jesteśmy dużym przedsiębiorcą i na razie stać nas na ich pokrywanie, jednak proceder ten coraz bardziej się nasila, więc dobrze się stało, że ktoś rozpoczął walkę z tego rodzaju piractwem – dodał.

- Forum Film absolutnie popiera spór i jest on jak najbardziej zgodny z naszą strategią działania – potwierdzał Sławomir Salamon, dyrektor generalny.
- W przeszłości próbowaliśmy już zdjąć napisy z jednej ze stron, jednak jak widać, walka z przestępczością w internecie jest trudna. Poprzez taką działalność nasze obroty się zmniejszają i w obronie swoich interesów jesteśmy gotowi poprzeć sądowy pozew Gutek Filmu – potwierdzał. - Myślę, że takie działanie byłoby w interesie całej branży filmowej.

Jeśli dystrybutorzy filmowi chcieliby wystąpić na drogę sądową, to będą musieli wykazać precyzyjnie określoną wysokość szkody majątkowej oraz związek przyczynowy pomiędzy umieszczeniem tłumaczeń filmów w internecie a powstaniem tej szkody – tłumaczy prof. Ewa Nowińska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zdaniem jest to możliwe, jednak potrzebne są konkretne dane.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

16.12.2005 r.

Samsung produkuje GDDR3 900 MHz, 13:29

Telewizor LCD z diodami LED, 13:27


Nowsze

17.12.2005 r.

Analitycy: Stagnacja na europejskim rynku transmisji danych, 13:12

19.12.2005 r.

Apple zgarnie dużą pulę, 13:06


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 2.09 | SQL: 13 | Uptime: 297 days, 4:33 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl