heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 21 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 13 października 2005, 14:57

Wybory online w Estonii

Estończycy mogą po raz pierwszy oddać głosy w wyborach za pośrednictwem internetu. W tym tygodniu można tą metodą wybierać w Estonii władze samorządowe.

Spośród miliona obywateli Estonii około 800 tysięcy dysponuje dowodami osobistymi w postaci karty chipowej. Nie wszyscy posiadają jednak w domu czytniki kart, umożliwiające identyfikację online i oddanie ważnego głosu.

Wcześniejszą dyskusję i wątpliwości, wyrażane między innymi przez prezydenta Arnolda Ruutela, wzbudził fakt, iż osoby głosujące online po przejściu ponownej identyfikacji mogą zmienić swój wybór do chwili zamknięcia elektronicznych "urn".

E-głosowanie zostało jednak ostatecznie oficjalnie dopuszczone wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Rzecznik prasowy Państwowej Komisji Wyborczej stwierdził, że jak dotąd przebiega ono bez zakłóceń.

Osoby, które zdecydują się na tradycyjną formę wyborów będą mogły oddać głos dopiero w najbliższą niedzielę. Jeżeli estońska formuła e-głosowania sprawdzi się w wyborach lokalnych, zostanie zastosowana także w wyborach do parlamentu w 2007 roku.

Wydaje się, że głosowanie przez internet nie tylko ułatwi obliczanie, ale może dodatkowo wpłynąć na zwiększenie frekwencji.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

11.10.2005 r.

Gadu-Gadu, ICQ i Jabber vs Cyberwłamywacze, 14:06

eBay wykupił VeriSign, 14:04


Nowsze

13.10.2005 r.

Sprzedaż muzyki online w Europie, 22:27

14.10.2005 r.

Google AdWords załatane, 13:46


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.87 | SQL: 14 | Uptime: 1 day, 8:03 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl