heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 23 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 15:42

Ransomware znowu szaleje

Oprogramowanie szantażujące zmusza kolejne centrum medyczne - tym razem w Michigan - do zaprzestania działalności. Centrum medyczne w Battle Creek (stan Michigan) zostało zmuszone do zaprzestania działalności po tym, jak hakerzy zainfekowali jego systemy oprogramowaniem szantażującym, narażając na szwank wszystkie zasoby informacyjne – od dokumentacji medycznej pacjentów po informacje rozliczeniowe.

Oprogramowanie ransomware zablokowało systemy informatyczne, a za klucze deszyfrujące napastnicy zażądali 6,5 tys. dolarów. Właściciele Centrum odmówili zapłaty żądanego – stosunkowo niskiego – okupu twierdząc, że nie ma gwarancji na to, iż napastnicy dotrzymają warunków umowy lub nie uderzą ponownie. Zamiast tego postanowili zamknąć klinikę.

Dla zbadania sprawy wezwane zostało FBI. Mimo prowadzonego śledztwa, wciąż brak jest szczegółów przestępstwa. Nie jest obecnie znany typ użytego oprogramowania ransomware. Niepokojący jest także przypadek 13-letniej pacjentki, której matka zdruzgotana jest świadomością, że nie ma dokumentacji medycznej jej córki. Dziewczynka ma zaplanowaną kontrolę w związku z infekcją, do której doszło po przeprowadzonym zabiegu chirurgicznym.

Tajemnicą jest, dlaczego lekarze z tej kliniki postanowili nie podejmować próby ratowania biznesu i odmówili zapłaty okupu – warto tu wziąć pod uwagę fakt, że każda praktyka lekarska, bez względu na to, jak mała, jest zapewne warta znacznie więcej niż 6,5 tys. dolarów. Prawdą jest, że z zasady nie należy ulegać żądaniom hakerów, ale w niektórych sytuacjach jest to jedyny sposób na odzyskanie danych. A gdy w grę wchodzi ludzkie życie, warto się chyba zastanowić.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

15.04.2019 r.

Facebook uderza ponownie - teraz pyta nowych subskrybentów o hasła do ich kont e-mail , 15:41

Seria włamań do routerów domowych, 15:41


Nowsze

15.04.2019 r.

Sklep Google Play od lat zainfekowany programem szpiegującym, 15:43

TajMahal: nowa niespotykana platforma cyberszpiegowska, 15:45


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.25 | SQL: 13 | Uptime: 110 days, 18:16 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl