heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 16 lipca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 20 marca 2017, 01:11

USA oskarżają czterech Rosjan o atak na Yahoo!

Stany Zjednoczone oskarżyły dwóch oficerów rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa oraz dwójkę hakerów o dokonanie jednego z największych cyberwłamań w historii. W jego trakcie napastnicy zdobyli dane dotyczące 500 milionów kont e-mail w Yahoo!.

Rosyjscy agenci to Dymitrij Dokuczajew i Igor Suszczin, pracownicy FSB. Dokuczajew był oficerm w Centrum Bezpieczeństwa Informacji, znanym jako „Centrum 18”. Zadaniem centrum jest prowadzenie śledztw w sprawie cyberataków. Jest ono też punktem styku grup cyberprzestępczych i FSB. Sam Dokuczajew został prawdobodobnie na początku bieżącego roku aresztowany w Moskwie. Zarzuca mu się zdradę.

Zdaniem amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości 33-letni Dokuczajew i jego przełożony, 43-letni Suszczin „chronili, kierowali, ułatwiali pracę i opłacali hakerów, którzy zbierali dane włamując się do komputerów na terenie USA i w innych krajach". Oskarżani przez Amerykanów hakerzy to Aleksiej Bielan i Karim Baratow.

Całej czwórce postawiono w sumie 47 zarzutów. Oskarżani są o konspirowanie, dopuszczenie się defraudacji za pomocą komputera, szpiegostwo gospodarcze, kradzież tajemnic handlowych i kradzież tożsamości. Wśród ofiar włamywaczy znaleźli się m.in. amerykańscy i rosyjscy urzędnicy, rosyjska firma specjalizująca się w cyberzabezpieczeniach, rosyjscy dziennikarze, dostawcy internetu i wiele innych osób, które mogą posiadać interesujące FSB informacje.

Jeden ze wspomnianych hakerów, Baratow, został właśnie aresztowany w Kanadzie. FBI poprosiło władze w Moskwie o pomoc w aresztowaniu podejrzanych, jednak Rosjanie niezbyt chętnie współpracują. Wysoki rangą urzędnik z Moskwy stwierdził, że Waszyngton nie kontaktował się z nimi w tej sprawie.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

20.03.2017 r.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Pozostawiając w ustawieniach przeglądarki włączoną obsługę plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zga, 1:11

Intel kupi Mobileye, 1:10


Nowsze

07.05.2017 r.

Sztuczna inteligencja lepiej przewiduje wyroki Sądu Najwyższego USA niż naukowcy zajmujący się prawem, 15:35

Chłodzenie cieczą nie tylko dla zaawansowanych , 15:52


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.54 | SQL: 23 | Uptime: 26 days, 2:00 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl