heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 21 lipca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 10 marca 2017, 01:00

Softbank sprzedaje 25% udziałów w ARM

W ubiegłym roku japoński Softbank wydał 32 miliardy USD na zakup ARM-a. Niedługo później Japończycy ogłosili powstanie Softbank Vision Fund, za pośrednictwem którego chcieliby inwestować w światowy sektor IT.

Zapowiedzieli, że ich fundusz zbierze 100 miliardów dolarów i stanie się jednym z największych na świecie. Sam Softbank ma wpompować w swój fundusz co najmniej 25 miliardów USD w ciągu najbliższych 5 lat. Jednak największym inwestorem funduszu stanie się saudyjski Public Investment Fund, który ma zainwestować nawet 45 miliardów dolarów.

Japończycy nie chcą jednak polegać wyłącznie na jednym inwestorze i zwrócili się do funduszu Mubadala z Abu Zabi. Fundusz ten, jak pamiętamy, jest właścicielem firmy GlobalFoundries, która powstała wokół AMD. Jako, że Mubadala jest zainteresowana ARM-em, Softbank zobowiązał się przekazać do Softbank Vision Fund 25% udziałów ARM-a. W japoński fundusz, chociaż na mniejszą skalę, mają podobno zainwestować też Apple, Qualcomm, Larry Ellison i Foxconn.

Wkrótce przekonamy się, jak plan sprzedaży arabskim szejkom części ARM-a będzie komentowany na rynku IT oraz wśród inwestorów. Można się też spodziewać, że Softbank Vision Fund, ze względu na jego gigantyczną skalę, będzie cieszył się olbrzymim zainteresowaniem mediów, rynku IT i rynku finansowego.

Warto też zauważyć, że kraje takie jak Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, które zbudowały swoje bogactwo na ropie naftowej, coraz bardziej inwestują w nowoczesne technologie czy naukę. Najwyraźniej ich władze nie mają zamiaru czekać, aż złoża „czarnego złota” ulegną wyczerpaniu i nie chcą stawiać wszystkiego na jedną kartę.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

10.03.2017 r.

Wikileaks ujawnia hakerskie poczynania CIA, 0:59

Sztuczna inteligencja pomaga w pisaniu dobrych tekstów, 0:58


Nowsze

20.03.2017 r.

Intel kupi Mobileye, 1:10

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Pozostawiając w ustawieniach przeglądarki włączoną obsługę plików cookies wyrażasz zgodę na ich użycie. Jeśli nie zga, 1:11


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.84 | SQL: 14 | Uptime: 590 days, 12:03 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl