heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 25 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 24 lutego 2017, 00:16

Mobilny trojan bankowy zaatakował 318 000 użytkowników urządzeń z Androidem poprzez lukę w popularnej przeglądarce

Pierwszy znany przypadek ataku trojana Svpeng miał miejsce w połowie lipca i dotyczył rosyjskiej internetowej agencji informacyjnej. Podczas ataku trojan ukradkowo pobierał się na urządzenia z systemem Android należące do osób odwiedzających tę stronę.

Analizując proces ataku, badacze z Kaspersky Lab ustalili, że kampania rozpoczęła się od umieszczenia zainfekowanej reklamy w sieci Google AdSense. Trojan był pobierany tylko wtedy, gdy użytkownik odwiedzał witrynę ze spreparowaną reklamą za pośrednictwem przeglądarki Chrome na urządzeniu z systemem Android. Svpeng podszywał się pod niezbyt istotną aktualizację dla przeglądarki lub popularną aplikację, aby nakłonić użytkownika do wyrażenia zgody na instalację. Po uruchomieniu szkodliwe oprogramowanie znikało z listy zainstalowanych aplikacji i prosiło użytkownika o przyznanie mu praw administratora urządzenia. Takie działanie miało na celu utrudnienie wykrycia szkodliwego oprogramowania.

Cyberprzestępcy znaleźli sposób na obejście niektórych kluczowych funkcji bezpieczeństwa przeglądarki Google Chrome dla Androida. W normalnych warunkach, gdy plik APK (aplikacja dla systemu Android) jest pobierany na urządzenie mobilne za pośrednictwem zewnętrznego odsyłacza WWW, przeglądarka wyświetla ostrzeżenie o wykryciu potencjalnie niebezpiecznego obiektu. Twórcy trojana Svpeng wykryli i wykorzystali lukę w zabezpieczeniach, która umożliwiała pobieranie plików APK bez powiadamiania użytkowników. Po zidentyfikowaniu błędu eksperci z Kaspersky Lab natychmiast zgłosili problem firmie Google, która bardzo szybko przygotowała odpowiednie uaktualnienie przeglądarki usuwające lukę.

Kaspersky Lab zaleca użytkownikom urządzeń z Androidem, by jak najszybciej uaktualnili przeglądarkę Google Chrome do najnowszej wersji.

Celem mobilnego trojana bankowego Svpeng jest kradzież informacji dotyczących kart bankowych. Szkodnik gromadzi również historię połączeń, wiadomości tekstowe i multimedialne, zakładki przeglądarki oraz kontakty. Svpeng atakuje głównie kraje rosyjskojęzyczne, posiada jednak potencjał globalnego rozprzestrzeniania się. Ze względu na specyficzny charakter dystrybucji szkodnika zagrożone są miliony stron internetowych na całym świecie wykorzystujących platformę AdSense w celu wyświetlania reklam na urządzeniach mobilnych.

Produkty Kaspersky Lab wykrywają omawianą wersję trojana Svpeng jako Trojan-Banker.AndroidOS.Svpeng.q.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

09.02.2017 r.

10 praktycznych porad w Dniu Bezpiecznego Internetu, 13:07

Ciemna strona Internetu rzeczy , 13:05


Nowsze

24.02.2017 r.

Azjatyckie i afrykańskie banki celem cyberataków z użyciem luki dnia zerowego, 0:17

1 na 4 sieci W-Fi można bez wysiłku złamać, 0:17


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.56 | SQL: 18 | Uptime: 106 days, 26 min h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl