Czwartek, 9 lutego 2017, 13:07
10 praktycznych porad w Dniu Bezpiecznego Internetu
Tegoroczna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu obchodzona 7 lutego skupia się przede wszystkim na ludziach młodych. Według raportu „Nastolatki 3.0”, opublikowanego przez Instytut Badawczy NASK, młodzież w Polsce wydaje się być świadoma nadużyć w sieci i aż 57,6% badanych przyznaje, że ogranicza dostęp do osobistych danych ze względu na chęć ochrony swojej prywatności.Badanie wykazało, że 80% nastolatków stale korzysta z Internetu przebywając w domu, a 30% pozostaje bez przerwy on-line także poza miejscem zamieszkania. W dobie powszechnego dostępu do sieci jesteśmy bardziej narażeni na cyberzagrożenia podczas korzystania z różnego rodzaju urządzeń (laptopy, smartfony, tablety), niż na zagrożenia w życiu realnym. Firma F-Secure, specjalizująca się w rozwiązaniach cyberbezpieczeństwa, przedstawia 10 praktycznych porad, jak zadbać o kwestie ochrony i prywatności w sieci.
1. Ustawienia prywatności – warto poświęcić kilka minut na ich odpowiednie skonfigurowanie w aplikacjach na smartfonie lub w mediach społecznościowych, np. poprzez wyłączenie funkcji automatycznego oznaczania na zdjęciach umieszczanych na Facebooku bez wcześniejszego wyrażenia zgody użytkownika.
2. Dwuetapowa weryfikacja – to podwójne zabezpieczenie podczas logowania, często wykorzystujące wysyłkę wiadomości SMS w ramach potwierdzenia, należy stosować nie tylko podczas płatności on-line, ale zawsze kiedy jest to możliwe.
3. Hasło domyślne – czujność powinna być wzmożona gdy tylko pojawia się to stwierdzenie. Dane logowania nadane domyślnie przez producenta (np. admin/admin) powinny zostać jak najszybciej zmienione, a w szczególności w urządzeniach sieciowych takich jak routery.
4. Załączniki – szczególnie te przesłane od nieznajomych z rozszerzeniem .exe (np. w korespondencji mailowej) mogą zawierać złośliwe oprogramowanie i nie należy ich otwierać.
5. Ustawienia makr – przesyłane dokumenty pakietu Office mogą zawierać złośliwy kod, który umożliwia cyberprzestępcom zaatakowanie użytkownika jeżeli otworzy plik i uruchomi obsługę makr. Sugerowane jest ustawienie „Wyłącz wszystkie makra”.
6. Blokada urządzenia – urządzenia mobilne towarzyszą nam niemal wszędzie, dlatego warto je chronić nawet podstawową blokadą ekranu z koniecznością wpisania PIN-u, symbolu czy za pomocą czytnika linii papilarnych.
7. Ochrona bankowości – w przypadku dokonywanie płatności na danym urządzeniu warto pamiętać o zainstalowaniu na nim oprogramowania, które zawiera ochronę przeciw wykradaniu danych logowania (phishing) oraz funkcje ochrony bankowości.
8. Mocne hasło – należy stosować długie i skomplikowane hasła, zawierające także cyfry i znaki specjalne – inne dla poszczególnych portali czy usług. Pomocny może być menedżer haseł – oprogramowanie, które gromadzi wszystkie hasła w jednym miejscu i wymaga od użytkownika jedynie danych logowania do programu.
9. Publiczne sieci Wi-Fi – korzystając z nich należy zachować środki ostrożności. Cyberprzestępcy zalogowani do tej samej sieci mogą z łatwością wykraść dane innych użytkowników. Ochronę może stanowić szyfrowanie komunikacji dzięki oprogramowaniu typu VPN, np. F-Secure Freedome z możliwością kilkudniowego darmowego testowania.
10. Udostępnianie treści – najwięcej informacji o internautach znajduje się w mediach społecznościowych. Warto zwrócić szczególną uwagę na zakres treści udostępnianych przez podopiecznych.
Wersja do druku
Podobne tematy
Liczba szkodliwego oprogramowania atakującego urządzenia Internetu Rzeczy wzrosła ponad dwukrotnie w 2017 r.
, 19.09.2017 r.
Ciemna strona Internetu rzeczy
, 09.02.2017 r.
Za 5 lat każdy Polak ma mieć dostęp do internetu 30 Mbps
, 10.12.2014 r.
Giganci polskiego internetu w wyszukiwarkach
, 03.06.2014 r.
Google Chrome OS w tym tygodniu?
, 16.11.2009 r.
Nowe produkty Apple już w przyszłym tygodniu w Polsce
, 10.09.2009 r.
Umowa Microsoftu z Yahoo! w tym tygodniu?
, 21.07.2009 r.
Mozilla zamierza ustanowić rekord Guinnessa w Dniu Pobierania Firefoksa 3
, 29.05.2008 r.Starsze
Ciemna strona Internetu rzeczy , 13:05
Ponad milion dysków NAS znanego producenta zagrożonych atakiem, 13:03
Nowsze
Azjatyckie i afrykańskie banki celem cyberataków z użyciem luki dnia zerowego, 0:17
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.75 | SQL: 19 | Uptime: 703 days, 6:52 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl