heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 27 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 20 grudnia 2016, 10:19

Bankowość mobilna – to należy wiedzieć, aby nie dać się oszukać!

W komunikacie wystosowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego liczba użytkowników korzystających z mobilnych usług banków wzrosła w ostatnich 3 latach aż o 250%.

W kontekście ruchu internetowego, w 2013 roku procentowy udział właścicieli smartfonów korzystających z internetowych banków na prywatnym urządzeniu kształtował się na poziomie 12%, a w 2015 roku ruch ten zwiększył się do poziomu 43%. Systematycznie, co rok wskaźnik technologii mobilnych stosowanych do obsługi konta bankowego wzrastał o 10%. Jednak biorąc pod uwagę aspekt bezpieczeństwa, wyniki te wcale nie napawają do optymizmu.

Z badania KNF wynika także, że bankowość mobilna wcale nie jest taka bezpieczna.

W dodatku istnieją pewne niedogodności np. niedostosowanie stron internetowych do osób niepełnosprawnych, brak niektórych funkcjonalności w stosunku do bankowości tradycyjnej lub nie najlepsze bezpieczeństwo podczas logowania i w dodatku oporność społeczeństwa na nowe technologie autoryzacji — to wszystko przekłada się na problemy, które nie szybko zostaną rozwiązane.

Chociaż nie wszystkim bankom można odmówić troski o bezpieczeństwo klientów, to jednak trzeba mieć na uwadze, że nadal mało która instytucja publiczna zdążyła dostosować swoje serwisy do potrzeb obywateli niepełnosprawnych zgodnie z międzynarodowym standardem WCAG 2.0. Co więcej, nie wszyscy są jeszcze gotowi na korzystanie z najnowocześniejszych technologii logowania do bankowości mobilnej. Tak zwany Touch ID z wykorzystaniem biometrii nie jest popularny w naszym kraju. Chociaż wbrew wszelkim pozorom Polacy bardzo chętnie dbają o swoją prywatność i bezpieczeństwo, to jeśli chodzi o bankowość mobilną nadal zdarzają się karygodne naruszenia podstawowych zasad bezpieczeństwa. Długie i skomplikowane hasła uwierzytelniające aż proszą się o zmianę autoryzacji klienta za pomocą krótkiego kodu PIN. Jednak szybkie logowanie nie jest współmierne do bezpiecznego logowania.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

20.12.2016 r.

Nowa odmiana ransomwaru Locky w natarciu , 10:17

16.12.2016 r.

Dodatkowe lata wsparcia dla Windows Server i SQL Server, 14:10


Nowsze

20.12.2016 r.

Złośliwe oprogramowanie na Androida atakuje aplikacje bankowe , 10:21

14.01.2017 r.

Nasza przyszłość - bezgotówkowy system ekonomiczny, 1:02


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.06 | SQL: 9 | Uptime: 74 days, 17:41 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl