heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 22 września 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 17 listopada 2016, 19:19

Ponad tysiąc użytkowników szukających oprogramowania do szyfrowania wpadło w sidła zastawione przez grupę StrongPity

StrongPity to zaawansowane ugrupowanie cyberprzestępcze, które specjalizuje się w zaszyfrowanych danych i komunikacji. Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy badacze z Kaspersky Lab zaobserwowali znaczące nasilenie się ataków tej grupy na użytkowników poszukujących dwóch popularnych narzędzi szyfrowania dokumentów: WinRAR oraz TrueCrypt.

Szkodliwe oprogramowanie StrongPity zawiera komponenty, które zapewniają atakującym pełną kontrolę nad systemem ofiary, umożliwia kradzież zawartości dysku oraz pobieranie dodatkowych modułów w celu przechwycenia komunikacji i kontaktów. Eksperci z Kaspersky Lab wykryli odwiedziny stron zainfekowanych przez StrongPity oraz obecność szkodliwego kodu wykorzystywanego przez tę grupę na ponad tysiącu zaatakowanych systemów.

W celu złapania ofiar cyberprzestępcy tworzyli fałszywe strony internetowe. W jednym przypadku zmieniono miejscami dwie litery w nazwie domeny, tak aby klienci nie zauważyli, że mają do czynienia z nielegalną witryną instalatora dla oprogramowania WinRAR. Następnie atakujący umieścili widoczny odsyłacz prowadzący do tej szkodliwej domeny na stronie dystrybutora oprogramowania WinRAR w Belgii. Prawdopodobnie podmienili odsyłacz „Polecane”, który znajdował się na tej stronie, aby zwabić niczego nieświadomych użytkowników do swojego zatrutego instalatora. Pierwsze skuteczne przekierowanie zostało wykryte przez badaczy z Kaspersky Lab 28 maja 2016 r.

Niemal w tym samym czasie, 24 maja, zarejestrowano szkodliwą aktywność na stronie włoskiego dystrybutora oprogramowania WinRAR. Jednak w tym przypadku użytkownicy nie byli przekierowywani na fałszywą stronę internetową, ale serwowano im szkodliwego instalatora StrongPity bezpośrednio z oficjalnej witryny. StrongPity przekierowywał również użytkowników z popularnych stron współdzielenia oprogramowania do swoich instalatorów narzędzia TrueCrypt „wzbogaconych” o trojany. Pod koniec września aktywność ta nadal trwała.

Szkodliwe odsyłacze zostały już usunięte ze stron dystrybutorów oprogramowania WinRAR, jednak pod koniec września oszukańcza strona z zainfekowanym narzędziem TrueCrypt nadal działała.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

17.11.2016 r.

Zapłacimy BLIKIEM na Allegro, 19:06

Aplikacja Spotify wykorzystywana do przesyłania złośliwych reklam, 19:05


Nowsze

16.12.2016 r.

Prywatność walutą w sieci , 14:06

Trudności z rekrutacjami na stanowiska IT? Często problem leży po stronie samych pracodawców! , 14:07


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 1.32 | SQL: 14 | Uptime: 297 days, 14:56 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl