heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 30 stycznia 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 17 listopada 2016, 19:00

Rodzinna prywatność naruszona przez włamania do systemu monitoringu dziecka

FBI przeprowadza dochodzenie w sprawie, gdzie po raz kolejny urządzenie z grupy “IOT” (“Internet Przedmiotów”) zaczęło “działać na własną rękę” po tym jak rodzina z Austin w stanie Texas zadzwoniła na policję w sprawie włamania do elektronicznej niani Wi-Fi. Choć rodzice zastosowali się do ogólnych wskazówek, by zapewnić bezpieczną aktywność on-line i zmienili fabryczne hasło to i tak hakerowi udało się wniknąć do systemu urządzenia.

Z początku kamera, do której dostęp był jedynie za pośrednictwem telefonu mrugała, co oznaczało, że ktoś się później zalogował. Jednakże niedługo potem elektroniczna niania - kamera zaczęła się kręcić, raz w prawo, raz w lewo co tylko potwierdziło to, że ktoś obserwował dziecko. Rodzice natychmiast odłączyli urządzenie od Internetu i zadzwonili na policję, która zwróciła się do FBI aby zająć się tą sprawą.

To nie pierwszy taki przypadek wtargnięcia w czyjąś prywatność poprzez włamanie do elektronicznej niani lub rutera. Hakerzy z łatwością wykorzystują takie urządzenia, ponieważ są wypuszczane na rynek z fabrycznym hasłem, które to z kolei jest zmieniane przez niewielu użytkowników i którzy też nie mają aktywowanego szyfrowania.

Z oczywistych względów pedofile i przestępcy seksualni są najważniejszym zmartwieniem, ponieważ: “mogą zostawić czynny mikrofon, a Ty nigdy nie będziesz mieć o tym pojęcia”. Wyjaśnia ekspert ds. kryminalistyki Mike Adams, “tacy ludzie mogą robić zdjęcia, wysyłać je i czerpać z tego korzyści finansowe”. Niektóre elektroniczne nianie mają niewystarczającą ochronę, wg. Kids Saver Network są to modele: iBaby M6, iBaby M3S, Philips In.Sight B120/37 All Models, Summer Baby Zoom Wifi Monitor and Internet Viewing System, Lens Peak-A-View, Gynoii, TrendNet Wifi Baby Cam TV-IP743SIC. Do ich słabości zaliczają się jeszcze: przecieki informacji (leaks), omijanie uwierzytelniania i eskalacja problemów z wykorzystaniem luk w zabezpieczeniach tzw. backdoor.

Aby uniknąć takich wypadków użytkownicy powinni unikać słabych albo domyślnych haseł i wybrać te złożone, zawierające symbole, numery, duże i małe litery. Generalny problem z IOT (Internet Przedmiotów) jest taki, że jest on podatny na cyber włamania. Stąd też najrozsądniejszym posunięciem jest chronić całą swoją sieć, włączając w to połączenia Wi-Fi i ruter.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

07.11.2016 r.

Koniec licencjonowania Windows 7 i Windows 8, 8:39

"Selfie Pay" nowa funkcja Mastercard ma wzmocnić bezpieczeństwo on-line, 8:34


Nowsze

17.11.2016 r.

Aplikacja Spotify wykorzystywana do przesyłania złośliwych reklam, 19:05

Zapłacimy BLIKIEM na Allegro, 19:06


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 0.55 | SQL: 9 | Uptime: 52 days, 20:40 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl