heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 24 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 7 listopada 2016, 08:22

Pamięć USB wciąż niebezpieczna

Policja donosi – użytkownicy wciąż nabierają się na oszustwa przy użyciu pamięci USB. Przenośne pamięci USB są tak zbawczo pomocne, że przy ich pomocy pozbyliśmy się napędów CD-ROM na zawsze. Niezależnie czy chcemy przynieść prezentację do pracy, przenieść zdjęcia z jednego laptopa na drugi, obejrzeć film albo posłuchać muzyki na naszym kinie domowym, to możemy polegać na przenośnej pamięci USB.

Odkąd pojawiają się teraz w różnych kształtach i rozmiarach, cenowo też są przyzwoite, to są praktycznie niezastąpione. Zatem trudno zrozumieć dlaczego użytkownicy wciąż podniecają się darmowymi pamięciami USB z niepewnych źródeł. Najgorsze ze wszystkiego, że gdy znajdą przypadkowy pendrive są duże szans, że wezmą go i otworzą na nim pliki ze zwykłej ciekawości naturalnie. I teraz pojawia się problem: zapewne nawet przez minutę nie pomyśleli, że komputer w mgnieniu oka został zarażony przez programy malware czy rootkit, w większości przypadków stało się tak w wyniku automatycznego uruchomienia pliku (autorun.inf.).

Prawdopodobnie dlatego, albo przestępca, albo grupa znudzonych nastolatków w Australii mogła zainfekować komputery programami malware, poprzez najzwyklejsze podrzucenie nieoznaczonych pamięci flash do przypadkowych skrzynek na listy. Tamtejsza policja wydała ostrzeżenie wzywające mieszkańców aby nie korzystali z podejrzanych pamięci USB umieszczonych w ich skrzynkach. Co się dzieje gdy pamięć flash narusza komputer? To zależy od typu złośliwego oprogramowani jaki instaluje i poziomu uszkodzeń jakie wyrządzić chcą przestępcy. W większości przypadków wszystkie dane są tracone i co gorsze, komputer może stać się bramą, aby dostać się do innych urządzeń podłączonych do sieci. To mogłoby wywołać prawdziwy chaos, jeśli np. jesteś fanem Internetu przedmiotów („Internet of Things”) i masz garść różnych gadżetów podłączonych do tej samej infrastruktury na której chodzi zarażony komputer. Jeśli naprawdę jesteś taki ciekaw zawartości pamięci USB, który znalazłeś np. w spożywczym sklepie, to upewnij się, że przynajmniej ją zeskakujesz odpowiednio zanim cokolwiek z nią zrobisz. Aczkolwiek w niektórych przypadkach wystarczy jedynie włożyć pamięć do komputera aby zainstalować program spyware lub exploit.

Najlepszą strategią aby uchronić się przed robakami, trojanami, spyware i innymi złośliwymi programami jest oczywiście nie brać podejrzanego urządzenia, ale jeśli rzeczywiście potrzebujesz go użyć upewnij się, że masz zainstalowaną odpowiednią ochronę - taką która jest w stanie zapewnić jej wysoki poziom. Niektórzy pozwolą Ci zaszczepić pamięć USB aby zapobiec automatycznemu uruchamianiu się szkodliwego oprogramowania. Wykonuj codziennie skanowanie i aktualizacje żeby mieć pewność, że posiadasz najnowsze tzw. Łaty programowe. Jeśli masz kwalifikacje to możesz to wykorzystać aby wyczyścić zarażony pendrive, jednakże jeśli nie jesteś geekiem i miłośnikiem techniki to istnieje ryzyko ponownego zainfekowania urządzenia, więc najlepiej po prostu być czujnym.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

10.10.2016 r.

Narzędzie deszyfrujące dane zablokowane przez oprogramowanie ransomware Polyglot, 12:09

Jeden atak DDoS może kosztować firmę ponad 1,6 mln dolarów, 12:05


Nowsze

07.11.2016 r.

Messenger nareszcie pozwala zaszyfrować wiadomości. Wyjaśnimy jak to zrobić, 8:24

TRANSCEND prezentuje nowe dyski SSD M.2, 8:28


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.75 | SQL: 18 | Uptime: 139 days, 14:21 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl