heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 21 lipca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 10 października 2016, 12:03

Hakerska grupa APT28 znów powraca

Jak podają badacze z Unit42, niechlubna grupa hakerów APT28 bierze na celownik użytkowników z systemem operacyjnym Apple OS X na swoich komputerach, aby zainstalować na nich szpiegujące złośliwe programy trojan.

APT28, znany też jako Sofacy, to cyber-kryminalno grupa hakerów z Rosji znana z ataków na wysokiej rangi instytucje rządowe, wojskowe i bezpieczeństwa posługująca się skomplikowanymi narzędziami i możliwościami technicznymi.

W grudniu 2015 Bitdefender odkrył ogromną na skalę globalną kampanie wywiadowczą prowadzoną przez tę właśnie grupę gdzie celami włamań hakerskich były ważne postacie ze świata polityki, organa rządowe, telekomunikacyjne, służby ds. elektronicznych przestępstw i branże lotnicze. “Mamy powody aby wierzyć, że kierujący siecią APT28 są, bądź obywatelami Rosji, bądź sąsiednich krajów, gdzie także mówi się po rosyjsku”. Powiedzieli wówczas badacze z Bitdefender. “Nasze założenia są wsparte poprzez różne znaczniki, zidentyfikowane podczas analiz”.

Tym atakiem APT28 wyraźnie pokazuje, że bierze na muszkę jednostki związane
z przemysłem lotniczym. Trojan, nazwany ”Komplex”, jest “dostarczany” do systemu OS X poprzez wykorzystanie słabości w aplikacji antywirusowej MacKeeper. Zachowuje się jak narzędzie komunikacyjne i jest w stanie ściągać, uruchamiać i kasować pliki z systemu. Jako przynętę instaluje także plik PDF o programie kosmicznym Rosji.

Badacze zaobserwowali uderzające podobieństwo do Carperb Trojan pod względem funkcjonalności i kodu. Zaleta użytkowania tych samych funkcji w obydwu trojanach na Windows i Mac OS X jest taka, “że wymagałaby mniejszej ilości zmian w aplikacji serwera C2 by poradzić sobie z międzyplatformowymi implantami”.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

10.10.2016 r.

Czy nasza lodówka jest bezpieczna? , 12:00

Co bezpieczniejsze - Android czy iOS?, 11:58


Nowsze

10.10.2016 r.

Jeden atak DDoS może kosztować firmę ponad 1,6 mln dolarów, 12:05

Narzędzie deszyfrujące dane zablokowane przez oprogramowanie ransomware Polyglot, 12:09


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.18 | SQL: 10 | Uptime: 590 days, 13:24 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl