heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 30 czerwca 2022 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 10 października 2016, 11:54

Czy z wiekiem stajemy się mądrzejsi?

Najnowsze badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab i B2B International poruszyło kwestie dotyczące bezpieczeństwa w internecie osób powyżej 55 lat. Wyniki pokazują, że zachowania tej grupy wiekowej w Sieci przeczą bezpieczeństwu, a użytkownicy ci często padają ofiarą oszustw.

Wyniki są niepokojące, ponieważ badanie, które objęło 12 546 użytkowników internetu na całym świecie, sugeruje, że starsze pokolenie stanowi bardzo atrakcyjny cel dla cyberprzestępców. Wiele osób z tej grupy wiekowej wykorzystuje internet do robienia zakupów, korzystania z usług bankowych i komunikowania się z najbliższymi bez zapewnienia skutecznej ochrony zarówno sobie, jak i rzeczom, które są dla nich najcenniejsze.

Chociaż osoby w tym wieku są bardziej skłonne do zainstalowania oprogramowania bezpieczeństwa na swoich komputerach, w mniejszym stopniu chronią swoje urządzenia mobilne czy modyfikują zachowanie online dla większego bezpieczeństwa. Na przykład, rzadziej niż inne grupy wiekowe ustawiają wysoki poziom prywatności na portalach społecznościowych i w przeglądarkach (30% w porównaniu do 38% dla wszystkich respondentów). Ponadto nie korzystają z funkcji bezpieczeństwa, jakie oferują im urządzenia (takie jak „znajdź moje urządzenie”) oraz z połączeń VPN. Liczba użytkowników z badanej grupy wiekowej, którzy wykorzystują takie funkcje, wynosi odpowiednio 28% i 10%, podczas gdy dla użytkowników ze wszystkich grup wiekowych — 42% i 16%. Przed wysyłaniem informacji tylko 35% sprawdza je dwukrotnie.

Czy z wiekiem stajemy się mądrzejsi?

Osoby ze starszego pokolenia wykorzystują internet do wielu celów, tym samym zwiększają ryzyko, że staną się celem cyberprzestępców, jeśli nadal będą łączyły się z Siecią bez zastosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Internet służy im do komunikowania się z innymi — 94% osób w wieku 55+ wysyła regularnie e-maile. Przy pomocy Sieci wykonują również codzienne zadania. Ta grupa wiekowa jest bardziej niż inne skłonna do przeprowadzania transakcji finansowych za pośrednictwem internetu – 90% osób w wieku powyżej 55 lat robi zakupy online i korzysta z bankowości internetowej (dla porównania, średnia dla użytkowników wszystkich grup wiekowych wynosi 84%).

Mimo to jedynie połowa osób w wieku 55+ (49%) martwi się swoją podatnością na zagrożenia, kupując produkty online, a ogromna większość (86%) nie wierzy, że stanowi cel cyberprzestępców. Niepokojące jest również to, że cztery na dziesięć osób (40%) naraziło się na ryzyko, ujawniając dane finansowe w domenie publicznej (dla porównania, średnia dla wszystkich grup wiekowych wynosi 15%).

Brak świadomości dotyczącej cyberbezpieczeństwa sprawia, że osoby w wieku powyżej 55 lat są w mniejszym stopniu przygotowane na niebezpieczeństwa czyhające w świecie online. W efekcie pokolenie to staje się celem cyberprzestępców. Z raportu wynika, że 20% internautów posiada starszych krewnych, którzy zetknęli się ze szkodliwym oprogramowaniem, a 14% posiada starsze osoby w swojej rodzinie, które nabrały się na fałszywe loterie internetowe i inne podobne oszustwa. Ponadto 13% może wskazać na starszych krewnych, którzy ujawnili online zbyt wiele informacji osobistych o sobie, a 12% — takich, którzy padli ofiarą oszustwa internetowego, zobaczyli nieodpowiednie/wulgarne treści lub komunikowali się z potencjalnie niebezpiecznymi nieznajomymi online.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

03.10.2016 r.

Internet wolny od nadzoru USA, 11:17

Czy bezpłatny antywirus może konkurować z wersją premium?, 11:15


Nowsze

10.10.2016 r.

Co bezpieczniejsze - Android czy iOS?, 11:58

Czy nasza lodówka jest bezpieczna? , 12:00


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2022 | Prywatność | Load: 1.36 | SQL: 13 | Uptime: 128 days, 7:30 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl