heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 25 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 3 października 2016, 11:17

Internet wolny od nadzoru USA

Amerykański Departament Handlu poinformował o wygaśnięciu umowy pomiędzy nim a ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). ICANN zarządza domenami najwyższego rzędu i jest jedyną organizacją sprawującą kontrolę nad internetem na poziomie globalnym. Po wygaśnięciu umowy z rządem USA ICANN stał się niezależną organizacją, która będzie zarządzana przez "udziałowców internetu" - inżynierów, naukowców, środowiska akademickie, organizacje rządowe i pozarządowe.

Uniezależnienie się ICANN od rządu USA - dotychczas organizacja formalnie podlegała Departamentowi Handlu - to zwieńczenie realizowanego od 10 lat planu "sprywatyzowania internetu". Zwolennicy uwolnienia ICANN od kontroli USA mówią, że to ruch w dobrym kierunku, gdyż pozwoli na zachowanie integralności sieci na poziomie ogólnoświatowym. Przeciwnicy tego pomysłu argumentują zaś, że teraz różnym autorytarnym reżimom łatwiej będzie przejąć kontrolę nad siecią. Niedawno przedstawiciele czterech amerykańskich stanów próbowali zablokować przekazanie ICANN pod międzynarodową kontrolę i wystąpili do sądu z wnioskiem o zablokowanie takich działań. Sąd federalny w Teksasie odmówił ich żądaniom.

Zaczątkiem internetu był amerykański wojskowy ARPANET. Z czasem sieć się rozrastała, na przełomie lat 60. i 70. korzystało z niej coraz więcej ośrodków akademickich. W końcu w roku 1980 od całości odłączono sieć wojskową i powstał cywilny internet. W związku z jego szybkim rozwojem pojawiła się potrzeba uporządkowania systemu domen i adresów. Wtedy z Internet Engineering Task Force, nieformalnej organizacji zajmującej się ustanawianiem standardów technicznych w internecie wyłoniła się grupa robocza o nazwie IANA (Internet Assigned Numbers Authority). Mimo, że również i ona nie była sformalizowana otrzymała od rządu USA uprawnienia do zarządzania domenami, gdyż nikt inny nie był wówczas tego zrobić. IANA i rząd USA podpisały umowę, na podstawie której organizacja miała zarządzać domenami do roku 2006. W 1998 roku powołano do życia profesjonalną niedochodową ICANN, a IANA stała się jej częścią. ICANN podlegał kontroli amerykańskiego Departamentu Handlu. Już wtedy zaczął kiełkować pomysł, by uniezależnić ICANN od nadzoru rządu USA. W 2006 roku Waszyngton i ICANN przedłużyły na kolejne lata umowę podpisaną wcześniej z IANA. W roku 2009 została podpisana umowa przewidująca, że ICANN będzie zarządzany przez wielu "właścicieli". W końcu w marcu bieżącego roku podpisano kolejną umowę, na podstawie której Departament Handlu rezygnował z kontroli i nadzoru nad ICANN oraz IANA. Od 2 dni ICANN jest organizacją niezależną od nadzoru pojedynczego rządu.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

03.10.2016 r.

Czy bezpłatny antywirus może konkurować z wersją premium?, 11:15

Ataki DDoS uderzają więcej niż raz, 11:13


Nowsze

10.10.2016 r.

Czy z wiekiem stajemy się mądrzejsi? , 11:54

Co bezpieczniejsze - Android czy iOS?, 11:58


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.84 | SQL: 18 | Uptime: 106 days, 44 min h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl