heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 20 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 21 września 2016, 11:49

Jeden atak oprogramowania ransomware może kosztować firmę niemal 100 tys. dolarów

Według badania poświęconego zagrożeniom bezpieczeństwa IT w firmach (Corporate IT Security Risks 2016) przeprowadzonego przez Kaspersky Lab, w zeszłym roku jeden atak przy użyciu oprogramowania szyfrującego dane i żądającego okupu (ransomware) kosztował małe i średnie firmy przeciętnie 99 000 dolarów. Chociaż cyberprzestępcy nie gwarantują przywrócenia dostępu do danych, 34% zaatakowanych przedsiębiorców przyznało się do zapłacenia okupu szantażystom.

    Całkowite szkody na skutek infekcji oprogramowaniem ransomware stanowią połączenie kilku różnych czynników:
  1. częściowego lub całkowitego wstrzymania operacji (wewnętrzne procesy biznesowe, transakcje finansowe itd.),
  2. utraty cennych danych (dokumentów finansowych i projektowych, baz danych klientów lub partnerów itd.),
  3. zagrożeń związanych reputacją i innych.


Na łączne szkody składa się kwota okupu i straty powiązane, które w dużym stopniu są wypadkową niedociągnięć w pracy personelu IT na rzecz zapobiegania incydentom (źle zarządzane systemy, przestarzałe kopie zapasowe lub ich brak, słabe hasła, nieregularnie aktualizowane oprogramowanie itd.). Ponad 30% zbadanych przez Kaspersky Lab przedstawicieli małych i średnich firm wskazało na utratę znacznej ilości danych na skutek działania szyfrującego oprogramowania ransomware.

Ransomware

Jak widać, prawie jedna trzecia małych i średnich przedsiębiorstw nadal uważa, że zapłacenie okupu to najbardziej opłacalny sposób odzyskania danych. W rzeczywistości jednak całkowite szkody ponoszone przez firmy są znacznie wyższe i nadal nie ma gwarancji, że utracone informacje zostaną odzyskane. Wobec wzmożonych wysiłków cyberprzestępców, aby zarobić pieniądze przy użyciu oprogramowania ransomware, małe i średnie firmy powinny podjąć działania zapobiegawcze pozwalające zminimalizować ryzyko stania się kolejną ofiarą takich ataków. W celu zwiększenia skuteczności ochrony przed cyberzagrożeniami zalecamy małym i średnim firmom wykorzystywanie wyspecjalizowanych rozwiązań i zaawansowanych technologii” – powiedział Władimir Zapoljański, dyrektor działu marketingu odpowiedzialnego za produkty dla małych i średnich firm, Kaspersky Lab.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

21.09.2016 r.

Mobilny trojan bankowy Gugi - sprytniejszy od zabezpieczeń Androida 6, 11:46

Brak doświadczenia w dziedzinie bezpieczeństwa IT znacznie przewyższa koszt usunięcia strat po cyberincydencie, 11:44


Nowsze

21.09.2016 r.

Wieloplatformowy trojan Mokes posiada teraz także wersję dla systemu OS X, 11:51

Nowa wersja oprogramowania ransomware RAA atakuje cele biznesowe, 11:53


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.80 | SQL: 13 | Uptime: 495 days, 8:10 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl