heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 24 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 5 września 2016, 11:34

6 sposobów jak zaoszczędzić na chmurze Azure

Ceny oferowane przez dostawców cloud computingu są do siebie zbliżone. Ale niektóre platformy, tak jak np. Microsoft Azure, oferują szerokie możliwości w zakresie konfiguracji i skalowalności, co pozwala obniżyć koszty usługi

Microsoft, obok Amazona, jest najważniejszym globalnym graczem na rynku cloud computingu. Platforma Azure błyskawicznie poszerza grono swoich zwolenników. Jak wynika z danych Synergy Research Group przychody ze sprzedaży usług cloud Microsoftu w II kwartale 2016 roku wzrosły o 100 procent w ujęciu rocznym. Dlaczego klienci wybierają właśnie Azure? - Użytkownicy doceniają możliwość łatwej integracja własnej infrastruktury z chmurą publiczną. Z kolei geolokalizacja serwerów w 22 centrach danych Microsoftu zapewnia wysokie bezpieczeństwo danych. Duże znaczenie mają także kwestie związane ze skalowalnością usług np. elastyczne zmiany w zakresie parametrów maszyn wirtualnych, adekwatne do aktualnych potrzeb usługobiorcy. - zapewnia Konrad Nieboj, Microsoft Cloud Team Leader Senetic SA.

Logo Microsoft Azure

Usługi oferowane w ramach platformy Azure nie zawierają żadnych opłat początkowych bądź za rezygnację, zaś usługobiorca płaci wyłącznie za użytkowanie zasoby. Co ważne, czas pracy maszyn wirtualnych jest naliczany co do minuty. To sprawia, że klienci zyskują duże pole manewru w zakresie doboru odpowiednich produktów, a tym samym redukcji wydatków. Specjaliści z firmy Senetic opracowali 6 wskazówek, dzięki którym korzystanie z Microsoft Azure może być jeszcze tańsze.

 • Azure pozwala ustawiać miesięczny limit wydatków na koncie. Jeśli zapomnisz wyłączyć wirtualne maszyny, konto Azure zostanie automatycznie zamknięte, zapobiegając w ten sposób naruszeniu ustalonych limitów. Inną opcją jest powiadamianie za pomocą e-maila o przekroczeniu zadeklarowanej kwoty wydatków.
 • Samo wyłączenie maszyn wirtualnych nie zwalnia ich od bilingu. Dlaczego? Microsoft Azure rezerwuje zasoby komputerowe dla „wirtualek”, w tym także publiczny adres IP. W związku z tym należy nie tylko wyłączyć, ale również zmieniać lokalizację wirtualnych maszyn. Operację można wykonać na portalu Azure Management lub Windows Powershell.
 • Usuń wszystkie nieużywane bramy Azure VPN. Jeśli pozostawisz je w systemie, że dostawca pobierze opłaty za ich pracę w wirtualnej sieci bądź połączenia z innymi wirtualnymi sieciami Azure.
 • Zachowaj aktywność przynajmniej jednej maszyny wirtualnej z zarezerwowanym adresem IP. Jeśli wyłączysz wszystkie wirtualki, Microsoft może przypisać wcześniej wykorzystywany wcześniej przez Ciebie adres IP innemu klientowi korzystającemu z usług chmury.
 • Wykorzystaj funkcję automatycznego skalowania. Niektóre aplikacje obsługują miliony żądań w dzień, zaś nocą pozostają całkowicie bezczynne. Skalowanie automatyczne pozwala ograniczyć koszty poprzez redukcję zasobów w określonych porach.
 • Azure oferuje dwie warstwy przechowywania dla magazynu obiektów blob. Warstwa magazynu gorącego platformy Azure została zoptymalizowana pod kątem przechowywania danych, do których często uzyskuje się dostęp. Natomiast warstwa magazynu chłodnego platformy Azure przechowuje dane rzadko używane o długim okresie życia. W przypadku chłodnych danych umowa SLA gwarantuje nieco niższą dostępność i wyższe koszty dostępu do zasobów. Niemniej powinieneś uwzględnić tę opcję ze względu na zdecydowanie niższe koszty magazynowania.


 • Powyższe przykłady pokazują, że rola działu IT nie kończy się wyłącznie na wyborze dostawcy usług chmurowych. Aktywność, uważne obserwowanie trendów, a co za tym idzie racjonalne gospodarowanie zasobami pozwala znacznie obniżyć koszty związane z użytkowaniem chmury Microsoftu.

  Wersja do druku
  Poleć znajomym: Udostępnij

  Podobne tematy


  Starsze

  23.08.2016 r.

  Twitter masowo likwiduje konta sympatyków terroryzmu, 10:43

  Cyberprzestępcy rekrutują pracowników z branży telekomunikacyjnej w celu przeprowadzania ataków wewnątrz firm, 10:39


  Nowsze

  05.09.2016 r.

  Mysz Logitech M720 Triathlon Multi-Device, 11:40

  WildFire — szkodliwy program ransomware z polskim akcentem, 11:43


  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


  Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?  Autor:  


  Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.40 | SQL: 12 | Uptime: 139 days, 14:09 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl