heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 20 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Niedziela, 21 sierpnia 2016, 09:27

Google tworzy nowy system operacyjny?

Wydaje się, że Goole pracuje nad nowym systemem operacyjnym. Kod źródłowy projektu o nazwie Fuchsia ostał umieszczony w repozytorium Google oraz w GitHubie. Nietrudno zauważyć, że Fuchsia nie bazuje na jądrze Linuksa. Oprogramowanie jest pisane całkowicie od nowa.

Nie wiadomo, czemu ma służyć Fuchsia. Pojawiło się na ten temat wiele spekulacji. Niektórzy sądzą, że ma on połączyć w jedno Chrome OS i Android, zdaniem innych jest to system dla googleowskiego OnHub lub urządzeń Internet of Things (IoT) firm trzecich.

Z analizy kodu Fuchsii wynika, że został on zbudowany na mikrojądrze Magenta, które z kolei bazuje na projekcie LittleKernel. Celem tego projektu jest stworzenie systemu dla takich urządzeń jak np. zegarki cyfrowe. Ponadto obaj developerzy Fuchsii, Christopher Anderson i Brian Swetland, to eksperci od systemów wbudowanych.

Z drugiej jednak strony warto zauważyć, że mikrojądro Magenta potrafi znacznie więcej niż tylko napędzać ruter. Z dokumentacji Google dowiadujemy się, że jądro to ma trafić do "nowoczesnych telefonów i komputerów, które używają szybkich procesorów i nietrywialnych ilości RAM". Jeśli dodamy do tego, że Google posiada już własną platformę IoT zwaną Brillo, a Fuchsia wspiera renderowanie grafiki, przypuszczenia, iż wyszukiwarkowy gigant buduje nowy system operacyjny nie są pozbawione podstaw.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

21.08.2016 r.

Telefony Nokia coraz bliżej rynkowej premiery, 9:24

IBM: TrueNorth przechwytuje 2000 ramek na sekundę, 9:22


Nowsze

21.08.2016 r.

Intel: 7 nanometrów bez EUV?, 9:28

23.08.2016 r.

Wzrost liczby sieci zainfekowanych komputerów z systemem Linux, 10:22


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.71 | SQL: 13 | Uptime: 495 days, 8:09 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl