heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 25 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 25 maja 2016, 07:54

Fakty, które warto wiedzieć o Microsoft Azure

Microsoft Azure jest platformą chmurową, która udostępnia mechanizmy pozwalające przetwarzać dane, a także je składować. Microsoft Azure obsługuje każdy system operacyjny i szeroką gamę języków programistycznych. Azure oferuje dostęp do zintegrowanych usług obejmujących moc obliczeniową, magazyny, aplikacje, dane i sieci, dzięki czemu szybciej możesz zarządzać infrastrukturą, realizować większą liczbę zadań, a przede wszystkim uzyskać znaczne oszczędności finansowe.

Jak zbudowana jest Microsoft Azure?


Platforma opiera się o grupę trzech technologii, która zapewnia specjalizowany zestaw możliwości dla programistów. Co ciekawe, Azure może być wykorzystywana zarówno przez aplikacje uruchamiane lokalnie jak i te, które pracują w chmurze. Microsoft Azure składa się z Windows Azure, która zapewnia środowisko uruchomieniowe dla aplikacji. Jest ono oparte na systemie bazującym na Windows Serwer (jego nazwa to Windows Azure Guest OS). System uruchamiany jest na maszynach wirtualnych: Compute – odpowiada za zadania obliczeniowe hostowanych aplikacji, Storage – odpowiedzialny za przechowywanie danych w chmurze, Fabris – zarządza i monitoruje aplikacje działające w chmurze oraz nadzoruje maszyny działające w centrum obliczeniowym.

Microsoft Azure składa się także z SQL Azure, które zapewnia możliwość korzystania z relacyjnej bazy danych zaimplementowanej do uruchamiania w chmurze. Trzecim elementem jest Windows Azure Platform AppFabric, czyli komponent dostarczający dodatkowe funkcjonalności. Między innymi jest to Service Bus, który pozwala tworzyć chmurę hybrydową oraz zapewnia połączenie między zasobami zdalnymi i lokalnymi. Znajduje się tam także Access Control Services. Jest to mechanizm odpowiadający za kontrolę dostępu do usług.

Microsoft Azure jest bezpieczny.


Bezpieczeństwo danych w biznesie jest rzeczą priorytetową. Wiedzą o tym programiści tworzący Azure dlatego posiada ono wiele procedur i rozwiązań, które zapewniają bardzo wysokie bezpieczeństwo zarówno danych jak i aplikacji, które umieszczone są w chmurze. Dużą zaletą rozwiązania jest przede wszystkim wielokrotna replikacja danych. O co chodzi? Przede wszystkim o to, aby przynajmniej jedna kopia znajdowała się w innym centrum obliczeniowym. Kolejną zaletą Microsoft Azure jeśli chodzi o bezpieczeństwo jest podział maszyn na tzw. Obszary awarii. Instancje aplikacji są rozlokowane tak, aby każda aplikacja znajdowała się w innym obszarze. Co to nam da? Dzięki takiemu rozwiązaniu, w przypadku fizycznej awarii sprzętu istnieje o wiele mniejsza szansa na awarię aplikacji. Inną, bardzo ważną opcją jeśli chodzi o bezpieczeństwo jest fizyczne niszczenie uszkodzonych dysków na których znajdowały się dane. Dzięki temu informacje, które tam gromadzono są zabezpieczone przed odczytem przez niepowołane osoby.

Microsoft Azure Logo

Microsoft Azure LogoPłatność tylko według użycia. Potwierdza to zaufanie wielu klientów.


Microsoft tworząc Azure pamiętał o tym, że przedsiębiorstwo rozwija się tylko wtedy, kiedy pieniądze są dysponowane dobrze, sprawiedliwie. To właśnie dzięki temu możemy płacić za usługi w Azure zgodnie z rzeczywistym użyciem – możemy zarówno szybko skalować w górę jak i w dół, a więc firma płaci jedynie za to, czego użyje. Dzięki czemu wiemy, że zawsze dostaniemy cenę adekwatną do otrzymanej wydajności. Z platformy korzysta wiele firm – od tych najmniejszych po wielkich, światowych gigantów. Rozwiązania Azure wykorzystują między innymi: Skanska, Heineken, 3M, Dyson, Real Madryt, Mazda i wiele, wiele innych.

Platforma Azure korzysta z ogólnoświatowej sieci zarządzanych centrów danych firmy Microsoft, które zlokalizowane są w 22 regionach. Bardzo interesującym faktem jest to, że to więcej krajów i regionów niż w przypadku Amazon Web Services i Google Cloud razem wziętych. Platforma Azure jest także pierwszym, wielonarodowym dostawcą chmury w kontynentalnych Cinach.

Wydajność priorytetem.


Platforma Azure to maszyny wirtualne serii G wraz z magazynem w warstwie Premium o wydajności ponad 80 000 operacji we/wy na sekundę. Co to znaczy? Dzięki temu otrzymujemy zaawansowane rozwiązanie dla obciążeń obejmujących bardzo dużą ilość danych – także dla SQL Server, Magazyn danych SQL czy baz danych Oracle, a także innych, np. NoSQL, czy aplikacji SAP SD w warstwie Standard. Maszyny wirtualne serii G i D korzystają z najnowszej technologii chmury firmy Intel i najnowszych procesorów Intel Xeon.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

25.05.2016 r.

Creative Sound Blaster X7 + kolumny E-MU , 7:52

23.05.2016 r.

Udziały AMD w rynku GPU poszły w górę, 11:50


Nowsze

25.05.2016 r.

Przestępcy przekonują, że klucz Windows jest nieważny, 7:57

26.05.2016 r.

ASUS Zen AiO Z220IC dostępny w Polsce, 7:03


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.31 | SQL: 19 | Uptime: 105 days, 23:34 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl