heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 8 czerwca 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 18 kwietnia 2016, 21:30

Microsoft pozwał do sądu rząd USA

W złożonym w piątek pozwie koncern stwierdza, że Waszyngton łamie Konstytucję USA domagając się, by firma nie informowała właścicieli kont e-mail, gdy agendy rządowe przeszukują ich skrzynki. Koncern powołuje się Pierwszą i Czwartą Poprawkę, gwarantujące - odpowiednio - wolność słowa oraz poinformowanie o przeszukaniach i zajęciach przez agendy rządowe.

Problem prawny pojawia się wraz z rozwojem nowoczesnych technologii. Rząd USA opiera się na liczące sobie 30 lat ustawie Electronic Communications Privacy Act (ECPA), która traktuje firmy przechowujące dane jako podmioty pasywne, a nie podmioty chronione prawami konstytucyjnymi. Jednak, jak zauważa w pozwie Microsoft, ludzie nie zrzekają się swoich praw konstytucyjnych, gdy przenoszą prywatne informacje z fizycznych nośników w swoich domach do chmury. Koncern stwierdza, że rząd wykorzystuje "pojawienie się chmur obliczeniowych jako pretekst do zwiększenia swoich uprawnień w dziedzinie sekretnego prowadzenia śledztw".

Obecnie Microsoft, i inne firmy, mogą ujawniać ogólne dane dotyczące m.in. liczby kont, do jakich rząd uzyskał dostęp. Teraz koncern chce, żeby sąd zezwolił na informowanie konkretnych osób, za każdym razem, gdy rząd uzyskuje dostęp do ich danych.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

18.04.2016 r.

Google Book jednak legalne, 21:28

06.04.2016 r.

FBI oferuje pomoc w "łamaniu" telefonów, 7:09


Nowsze

08.05.2016 r.

GeForce GTX 1070 i GTX 1080 - nowa generacja kart graficznych z architekturą Nvidia Pascal, 8:03

Dane z Gmaila, Hotmaila i Yahoo Maila na sprzedaż, 8:08


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 1.32 | SQL: 18 | Uptime: 181 days, 16:26 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl