heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 30 stycznia 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 9 października 2015, 12:54

Kwantowa bramka logiczna na krzemie

Na australijskim Uniwersytecie Nowej Południowej Walii (UNSW) powstała pierwsza kwantowa bramka logiczna zbudowana na krzemie. O sukcesie inżynierów poinformowano na łamach Nature.

To, co osiągnęliśmy, zmienia zasady gry - mówi profesor Andrew Dzurak. Zaprezentowaliśmy dwukubitową bramkę logiczną, która - co najważniejsze - została zbudowana na krzemie. Jako, że użyliśmy tych samych technologii, jakie są używane we współczesnych chipach komputerowych, sądzimy, że producentom będzie znacznie łatwiej wdrożyć do produkcji naszą technikę niż którąkolwiek z obecnie proponowanych technik opierających się na egzotycznych technologiach. Profesor Dzurak dodaje, że jeśli komputery kwantowe mają rzeczywiście zastąpić tradycyjne maszyny, to dla ich działania zasadnicza będzie możliwość przeprowadzania operacji na jednym i dwóch kubitach. Dzurak ma spore doświadczenie w pracy nad technologiami kwantowymi. W 2012 roku wchodził w skład zespołu, który jako pierwszy uzyskał kubit na krzemie.

Skonstruowanie pierwszej dwukubitowej kwantowej bramki logicznej na krzemie oznacza, że mamy już wszystkie elementy potrzebne do zbudowania działającego kwantowego komputera. - Mimo, że obliczenia kwantowe cieszą się olbrzymim zainteresowaniem, to komputer kwantowy był jak kot Schrödingera. Teoretycznie możliwy, ale w praktyce nieosiągalny - mówi profesor Mark Hoffman. Postęp dokonany przez zespół z UNSW może to zmienić. Technologia, którą opracowaliśmy i przetestowaliśmy, może pozwolić na przekroczenie granicy pomiędzy teoretycznym a praktycznym zastosowaniem komputerów kwantowych.

Zmieniliśmy krzemowe tranzystory w kwantowe upewniając się, że z każdym z nich związany jest tylko jeden elektron. Następnie w spinie elektronu przechowywaliśmy wartości 0 i 1 - wyjaśnia Dzurak. Zespół uczonego zaprojektował i opatentował pełnowymiarowy kwantowy procesor krzemowy. Teraz uczeni szukają w przemyśle partnera, który wyprodukuje taki układ.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

29.09.2015 r.

GCHQ chce stworzyć największy na świecie system wywiadowczy, 14:51

Koniec IPv4 w Ameryce Północnej, 14:49


Nowsze

09.10.2015 r.

Amazon rozważa uruchomienie internetowej telewizji, 12:55

Dell chce kupić EMC, 12:56


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 1.01 | SQL: 13 | Uptime: 52 days, 18:56 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl