heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 24 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Sobota, 18 lipca 2015, 14:59

Microsoft przeskanował setki milionów komputerów

Microsoft przeskanował setki milionów komputerów z Windows pod kątem obecności oprogramowania typu ransomware. To oprogramowanie, które blokuje użytkownikowi dostęp do plików i domaga się okupu w zamian za podanie hasła.

Analiza została wykonana za pomocą wbudowanego narzędzia Malicious Software Removal Tool (MSRT). Narzędzie to jest aktualizowane co miesiąc, a przy okazji wykonywany jest skan pod kątem nowych zagrożeń.

Koncern poinformował, że w maju i czerwcu wykrył około 300 000 komputerów zarażonych ransomware o nazwie CryptoWall. Większość ofiar to mieszkańcy USA i Brazylii. CryptoWall rozprzestrzenia się w postaci załącznika do poczty elektronicznej. Microsoft ostrzega przed otwieraniem nieznanych załączników i przypomina, że w razie infekcji nie ma gwarancji, iż płacąc okup odzyskamy dostęp do naszych plików. Przestępcom nie należy więc płacić. Tym bardziej, że za pomocą narzędzia File History można często odzyskać dostęp do plików.

Drugim z ransomware, który MSRT wziął na celownik jest Reveton. Tek szkodliwy kod blokuje komputer, a na ekranie wyświetla ostrzeżenie, pochodzące rzekomo od FBI lub policji, z którego dowiadujemy się, że użytkownik komputera popełnił przestępstwo i powinien zapłacić grzywnę. W tym wypadku dochodzi tylko do blokady komputera, pliki nie są szyfrowane.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

18.07.2015 r.

Google ma już prawie 70 mld dolarów gotówki, 14:56

Java - załataj albo wyłącz, 14:55


Nowsze

18.07.2015 r.

Asustek i Gigabyte ograniczyły sprzedaż płyt głównych, 15:00

Serwerowy Broadwell nie powstanie?, 15:02


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.93 | SQL: 13 | Uptime: 65 days, 15:51 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl