heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 29 listopada 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 18 maja 2015, 15:17

Microsoft: Nie będzie darmowego aktualizowania pirackich Windowsów do wersji 10

W marcu media donosiły, że posiadacze pirackich wersji Windows będą mogli je zaktualizować do Windows 10. Było dużo szumu, ale Microsoft już się z tego wycofał. Rewolucji nie będzie.

W drugiej połowie marca internetowe media obiegła wypowiedź Terry'ego Myersona z Microsoftu. Powiedział on agencji Reuters, że aktualizacja do Windows 10 będzie możliwa także na "pirackich" komputerach. Niektóre media przeinterpretowały tę wypowiedź i zaczęły nawet donosić, że Microsoft "zalegalizuje" wersje pirackie poprzez aktualizację.

Potem sprawa była wyjaśniana i stało się jasne, że "legalizacji" nie będzie. Potwierdzono jednak, że będzie możliwość aktualizacji pirackich wersji Windows, również dla użytkowników z Polski. Microsoft mówił o tym w taki sposób, jakby możliwość aktualizacji była pierwszym krokiem do promowania legalnego korzystania z systemu Windows.

Stanowisko Microsoftu w tej sprawie zostało ostatecznie wyjaśnione w ubiegły piątek na blogu Microsoftu. Oto co napisał Terry Myerson.

Choć nasza oferta darmowej aktualizacji do Windows 10 nie będzie miała zastosowania do niezweryfikowanych pozytywnie (ang. Non-Genuine) urządzeń Windows (...) będziemy nadal oferować Windowsa 10 klientom używającym go bez weryfikacji. Dodatkowo, w ramach partnerstwa z naszymi cenionymi partnerami OEM, planujemy bardzo atrakcyjne oferty aktualizacji do Windows 10 dla konsumentów używających go na starszych urządzeniach bez weryfikacji.

Mówiąc krótko... rewolucji nie będzie.
Można się teraz zastanawiać tym, na ile przemyślana była marcowa wypowiedź Myersona. Czy Microsoft naprawdę rozważał aktualizowanie pirackich wersji Windows? Jeśli tak, to dlaczego zrezygnował? Czy firma starała się oszacować koszty i korzyści? Czy był to rodzaj doświadczenia na opinii publicznej? Trudno powiedzieć.

Aktualizacja z dodatkiem


W ogóle im bliżej jesteśmy premiery Windows 10, tym więcej może być rozczarowań. Również w ubiegłym tygodniu Brandon LeBlanc z Microsoftu ogłosił, że osoby pobierające aktualizację do Windows 10 automatycznie dostaną grę Candy Crush Saga. Microsoft najwyraźniej szuka nowych źródeł przychodów, a jednym z nich może być - jak się okazuje - promowanie oprogramowania od innych dostawców. Wzbudza to niestety niezbyt dobre skojarzenia.

Oczywiście nadal możemy oczekiwać, że Windows 10 będzie dobrym produktem. Ciągle obserwujemy pewne zmiany w polityce cenowej Microsoftu i w ogólnej filozofii firmy. Z drugiej strony widzimy, że na wszystkie takie zmiany trzeba reagować z dystansem.

Marcin Maj
Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

14.05.2015 r.

SSD nieodporne na wysokie temperatury, 11:48

Microsoft udostępnił wersję Preview oprogramowania Skype Translator, 11:30


Nowsze

18.05.2015 r.

Windows 10 w siedmiu odmianach, 15:20

21.05.2015 r.

Kolejna próba wyłudzenia - uwaga na wiadomości od DHL, 10:11


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 1.25 | SQL: 20 | Uptime: 356 days, 7:25 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl