heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 5 marca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 30 marca 2015, 14:21

Nowy algorytm poradzi sobie z komputerami kwantowymi?

Matematycy z Washington State University (WSU) twierdzą, że opracowali algorytm kryptograficzny, który potrafi oprzeć się atakom ze strony komputerów kwantowych.

Obecnie używane szyfry to bardzo długie ciągi liczb. By je złamać konieczne jest znalezienie liczb pierwszych, których mnożenie daje poszukiwaną liczbę. Współczesne komputery mają zbyt małą moc obliczeniową, by poradzić sobie z tym problemem w rozsądnym czasie. Jednak komputery kwantowe będą miliony lub nawet miliardy razy bardziej wydajne. Błyskawicznie złamią współczesne zabezpieczenia stosowane do ochrony transakcji w internecie.

Nathan Hamlin, dyrektor Math Learning Center na WSU twierdzi, że we współpracy z emerytowanym profesorem matematyki Williamem Webbem, opracowali algorytm odporny na ataki komputerów kwantowych. Naukowcy wykorzystali problem plecakowy i stworzyli na jego potrzeby nowy system liczbowy znacznie bardziej skomplikowany niż systemy dziesiętny i dwójkowy.

Problem plecakowy powstał pod koniec XIX wieku. Opisuje on dużą liczbę (symbolizowaną przez plecak) i wiele małych obiektów (mniejsze liczby i cyfry). Zadanie polega na optymalnym wypełnieniu plecaka. W latach 70. ubiegłego wieku zaproponowano algorytm szyfrujący wykorzystujący problem plecakowy. Jednak szybko został on złamany i specjaliści przestali się interesować problemem plecakowym.

Naukowcy znaleźli i poprawili liczne błędy w kodzie problemu plecakowego. Stworzyli w ten sposób algorytm, który – jak sądzą – będzie odporny na niektóre typy ataków i będzie nadawał się do zabezpieczania transakcji internetowych w epoce komputerów kwantowych.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

30.03.2015 r.

Amazon prowadzi rozmowy z firmą Net-a-Porter, 14:20

Creative Sound Blaster X7 Limited Edition, 13:41


Nowsze

30.03.2015 r.

Cyberprzestępcy wykorzystują Google Analytics, 14:22

08.04.2015 r.

Chieftec z nowościami, 7:08


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.13 | SQL: 13 | Uptime: 255 days, 18:38 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl