heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 30 czerwca 2022 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 18 marca 2015, 10:41

Windows 10 będzie dostępny już tego lata na całym świecie

Według obecnego szefa Microsoftu Windows 10 ma być "najbardziej kochaną" wersją Windowsa. Ma posiadać bardziej elastyczny interfejs, odpowiadający także windowsowym tradycjonalistom. Ma działać na różnych urządzeniach i ma zmienić sposób używania PC-tów np. poprzez wprowadzenie asystenta Cortana także na komputery osobiste. Co ważne, aktualizacja do Windows 10 ma być darmowa.

Windows 10 od tego lata


Wczoraj Terry Myerson z Microsoftu ogłosił, że Windows 10 będzie dostępny od tego lata, w 190 krajach i 111 językach. Ta zapowiedź padła na konferencji WinHEC w Shenzhen. Dlaczego akurat tam?

Przedstawiciel Microsoftu stwierdził, że Chiny są "globalnym epicentrum innowacji". Mówiąc nieco ściślej Chiny są globalnym centrum wytwarzania innowacyjnych produktów. Microsoft ma zamiar działać dwutorowo, aby Windows 10 szybko przyjął się na rynku. Pierwszy tor działań to wspomniane udostępnienie aktualizacji za darmo. Drugi tor to współpraca z producentami sprzętu.

Microsoft zawarł strategiczne partnerstwa z firmami Lenovo, Tencent, Qihu 360 i Xiaomi. Przykładowo Lenovo ogłosiło, że zaoferuje usługi aktualizacji systemu do Windows 10 w 2,5 tys. centrów serwisowych i wybranych sklepach w Chinach. Lenovo będzie oczywiście wypuszczać urządzenia z Windowsem 10, w tym telefony, które powinny być dostępne już w połowie roku 2015. Firmy Tencent, Qihu również będą dostarczać Windows 10 swoim klientom, a wybrana grupa użytkowników Xiaomi Mi 4 będzie uczestniczyła w testowaniu Windows 10.

Zastanawia Cię może czym jest Tencent? To chińska firma dostarczająca usługi społecznościowe i gry. Nie robi to początkowo wielkiego wrażenia, ale Tencent ma 800 mln klientów w Chinach. Inna wspomniana firma - Qihu 360 - zajmuje się bezpieczeństwem i ma 500 mln klientów.

Windows Hello


Przy okazji ujawnienia przybliżonej daty premiery Microsoft zwrócił uwagę na jeszcze dwie rzeczy. Po pierwsze gigant przypomniał, że jedną z istotnych nowości w Windows 10 będzie Windows Hello - technologia biometrycznej autoryzacji wykorzystująca rozpoznawanie twarzy, tęczówki lub odcisku palca. Ta technologia wymaga oczywiście dodatkowych sensorów i Microsoft współpracuje w tym zakresie z producentami sprzętu. Myerson wspomniał, że urządzenia wyposażone w sensor Intel RealSense F200 będą w pełni wspierać Windows Hello.

Windows 10 i internet rzeczy


Drugą ciekawą rzecz jest powtórzenie przez Myersona zapowiedzi, że Windows 10 ma być dostępny od razu dla wielu rodzajów urządzeń, włącznie z tymi specjalistycznymi jak bankomaty. Microsoft spodziewa się, że nowy system umożliwi rozwój internetu rzeczy (IoT). Realizacja tej idei ma być możliwa dzięki kolejnym kluczowym partnerom takim jak Raspberry Pi Foundation, Intel oraz Qualcomm. Wspólnie z tymi partnerami Microsoft ma dostarczyć nowe rozwiązania dla twórców urządzeń, hobbystów i studentów.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

17.03.2015 r.

Google wywiera nacisk na użytkowników Firefoksa, 13:11

Microsoft stara się zablokować fałszywy certyfikat HTTPS, 13:10


Nowsze

18.03.2015 r.

Windows 10 będzie potrzebował mniej miejsca, 10:42

Sound Blaster Play!2, 11:31


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2022 | Prywatność | Load: 0.81 | SQL: 13 | Uptime: 128 days, 7:48 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl