heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 24 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 13 marca 2015, 10:54

Kiepski tydzień dla cyberprzestępców w Wielkiej Brytanii

W zeszłym tygodniu 56 osób zostało aresztowanych pod zarzutami działalności hackerskiej. Zatrzymania dokonała Brytyjska Narodowa Agencja Kryminalna (NCA). Brytyjska policja określa akcję mianem „tygodnia uderzenia” wymierzonego w cyberprzestępczość.

Aresztowań dokonywano w 26 odrębnych operacjach, które miały miejsce na terenie całej Wielkiej Brytanii. Głównymi zarzutami, pod którymi dokonywano aresztowań były powiązania w związku z atakami typu Ddos, oszustwami internetowymi, phishingiem, kradzieżą własności intelektualnej i złośliwym oprogramowaniem.

Wśród aresztowanych znajduje się również 22-letni mężczyzna podejrzany o udział w zorganizowanym w 2012 roku włamaniu kierowanym przez „D3DDs Company”, w czasie, którego dokonano kradzieży 400 000 adresów mailowych i haseł użytkowników serwisu Yahoo.

Inny 23-letni mężczyzna z Sutton Coldfield podejrzany jest o włamanie się do komputerów Departamentu Obrony Narodowej Stanów Zjednoczonych w czerwcu 2014 roku oraz kradzież danych z globalnego systemu komunikacyjnego Enhanced Mobile Satellite Services. Podczas tego ataku skradziono informacje o 800 osobach – zawierające imiona i nazwiska, stanowiska, adresy mailowe oraz numery telefonów – wraz z informacjami na temat około 34 400 urządzeń.

Podążając za informacjami o atakach, na PasteBin (aplikacja internetowa, umożliwiająca wklejanie tekstu i udostępnienie go innym po podaniu odpowiedniego linku) została opublikowana wiadomość do osławionej grupy hackerów LizardSquad o następującej treści:

Uderzamy w was Jaszczury, LizardSquad wasz czas dobiega końca. Odnajdziemy wasze bazy, kontrolujemy satelity. Pociski opadną na tych, którzy dzierżą z wami sojusz, uważajcie na głowy. ** T-47:59:59 czasu do wystrzału. Jesteśmy jednym, jest nas wielu, skradamy się w cieniu, jesteśmy wszędzie i nigdzie. Żyjący swobodnie, trudni do zwalczenia! DoD, DISA EMSS: Enhanced Mobile Satellite Services nie jest wszystkim, co Departament Obrony Narodowej ma do powiedzenia w temacie obronności.

3 marca 2015 roku, aresztowano 22-letniego mężczyznę podejrzanego o tworzenie i dystrybucję złośliwego oprogramowania. Podejrzany twórca oprogramowania typu malware został zatrzymany przez członków NCA w swoim własnym domu w Aldbourne, Marlborough we wczesnych godzinach porannych.

Pewnie nie zdziwi również nikogo fakt, iż podejrzany miał założony kaptur podczas wyprowadzania go przez policję.

W kolejną osobą aresztowaną przez policję był 33 letni mężczyzna z Barry, podejrzany o uruchamianie ataków DDoS na konkurencyjną firmę.

Jednakże największym sukcesem jednostki specjalnej policji FALCON była akcja z minionego tygodnia, w której zatrzymano 25 podejrzanych osób z okolic Londynu i Essex, którzy za pomocą sieci trudnili się kradzieżami, praniem brudnych pieniędzy oraz oszustwami.

Andy Archibald, zastępca naczelnika NCA (jednostki do walki z cyberprzestępczością), ostrzegł łamiących prawo w Internecie, by mieli na uwadze, iż nie są w stanie pozostać dla władz całkowicie anonimowi:

Kryminaliści muszą zdać sobie spraw, iż popełnianie przestępstwa w sieci nie czyni ich anonimowymi dla wymiaru sprawiedliwości. Stale pracujemy nad tropieniem i wyłapywaniem tych, którzy chcą wykorzystywać komputery do celów przestępczych, a także zaburzyć porządek sieci technicznych oraz osób wspierających międzynarodową przestępczość w sieci.

Narodowa Agencja Walki z Przestępczością przesłała poprzez Twittera formalne ostrzeżenie do wszystkich, którzy mogą być zamieszani w przestępczość internetową:

To dopiero początek. Gdziekolwiek #CyberPrzestepcy się ukryją, będziemy współpracowali z branżą przemysłową i międzynarodowymi jednostkami gończymi by sprowadzić sprawiedliwość.

Nie powinniśmy jednak trwać w przekonaniu, że duża fala aresztowań powoduje, że Internet staje się bezpiecznym miejscem. Możemy mieć jedynie nadzieję, że po takich akcjach przestępcy internetowi jeszcze raz przemyślą swoje poczynania i zrozumieją, że reperkusje mogą mieć poważne skutki.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

09.03.2015 r.

TONSIL nie tylko do domu, 17:08

DirectX 12 znacząco poprawi płynność w grach, 10:36


Nowsze

13.03.2015 r.

Panda apeluje: nie wyłączajcie komputerów, 11:00

Trojan rozwiązuje CAPTCHA, 11:01


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.77 | SQL: 18 | Uptime: 139 days, 12:52 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl