heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 27 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 17 grudnia 2014, 09:11

Podzespoły optoelektroniczne samodzielnie się zorganizują?

Naukowcy z japońskiego instytutuNaukowcy z japońskiego instytutu RIKEN opracowali technologię samoorganizowania się molekuł organicznych w struktury, które mogą posłużyć do produkcji organicznej optoelektroniki. RIKEN opracowali technologię samoorganizowania się molekuł organicznych w struktury, które mogą posłużyć do produkcji organicznej optoelektroniki.

Już wcześniej wiedziano, że molekuły organiczne w odpowiedzi na działanie światła mogą zmieniać swój stan. Ta ich właściwość może przydać się np. do produkcji optycznych układów pamięci. Problem jednak w tym, że aby taki układ wyprodukować, należy uzyskać wysoce zorganizowaną pojedynczą warstwę molekuł, przytwierdzoną do metalowego podłoża. Tutaj pojawia się główna trudność, gdyż po umieszczeniu na podłożu zmieniają się właściwości i uzyskanie odpowiednich właściwości optoelektronicznych staje się trudne.

Jak dowiadujemy się teraz z Angewandte Chemie, uczeni z RIKEN wykorzystali interakcje pomiędzy elektrycznymi dipolami molekuł, a alkalicznymi jonami metalu, dzięki czemu uzyskali homogeniczną pojedynczą warstwę molekuł diaryletenu na miedzianej powierzchni. Zwykle diaryleten charakteryzuje się zmianą koloru pod wpływem światła. Jednak materiał uzyskany przez Japończyków ma jeszcze jedną interesującą właściwość – posiada dipole, zatem nie tylko samodzielnie porządkuje się na miedzi, ale jego fotochromatyczne właściwości nie ulegają zmianie.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

17.12.2014 r.

Microsoft przyjmuje bitcoiny, 9:10

NASA otrzyma w przyszłym roku aż o 2% więcej pieniędzy niż w roku 2014, 9:10


Nowsze

23.12.2014 r.

Polscy politycy chcą wzmocnić system opłat za prywatne kopiowanie, 8:31

12 milionów ruterów narażonych na atak, 8:34


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.76 | SQL: 9 | Uptime: 74 days, 16:43 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl