heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 17 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 10 grudnia 2014, 09:19

Za 5 lat każdy Polak ma mieć dostęp do internetu 30 Mbps

Komisja Europejska oficjalnie zatwierdziła program operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, a więc można się brać za jego realizację. Budżet programu obejmuje blisko 2,2 mld euro ze środków unijnych, czyli ponad 9 mld zł. Odbiorcami wsparcia mają być przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, administracja publiczna, organizacje pozarządowe, instytucje kultury, jednostki naukowe, przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego.

Program w wersji przyjętej przez Komisję Europejską znajdziecie na stronie ministerstwa cyfryzacji oraz pod tym tekstem. Ma on trzy główne priorytety:

  1. powszechny dostęp do szybkiego internetu (alokacja 1 020,22 euro),

  2. e-administracja i otwarty rząd (alokacja 949,6 mln euro),

  3. cyfrowe kompetencje społeczeństwa (alokacja 145 mln euro).

W ramach tego pierwszego priorytetu wyrównywane będą różnice terytorialne w dostępie do szybkiego internetu. Rolą środków publicznych ma być tutaj uzupełnianie inwestycji prywatnych i ich pobudzanie. Wsparciem będą objęte projekty w zakresie budowy/rozbudowy lub przebudowy sieci dostępowych wraz z niezbędnymi odcinkami do węzłów sieci dystrybucyjnych lub szkieletowych, a także z sieciami szkieletowymi i dystrybucyjnymi. Realizowane sieci dostępowe będą zapewniać co najmniej parametry NGA (min. 30 Mbps).

Bardzo ciekawe są zapowiedzi dotyczące drugiego priorytetu (e-administracja i otwarty rząd). Chodzi tu nie tylko o uruchamianie e-usług dla obywateli oraz informatyzację administracji. W tym priorytecie zawarta jest także poprawa dostępu do informacji sektora publicznego i możliwości ich ponownego wykorzystania.

W programie Polska Cyfrowa odnotowano, że według KE wartość całego rynku informacji z sektora publicznego w UE w 2008 r. sięgnęła 28 mld euro. Korzyści gospodarcze wynikające z szerszego udostępniania informacji sektora publicznego, poprzez umożliwienie łatwego dostępu do tych danych, wynoszą około 40 mld euro rocznie dla UE-27. Łączne bezpośrednie i pośrednie korzyści gospodarcze wynikające z wykorzystywania informacji sektora publicznego w gospodarce całej UE-27 szacowano na ok. 140 mld euro rocznie. Dobrze jest o tym przypomnieć w momencie, gdy w Polsce rozważa się ograniczenie dostępu do informacji publicznej.

Ministerstwo infrastruktury zapowiada, że w najbliższym czasie powołany zostanie komitet monitorujący program Polska Cyfrowa, który dba o skuteczność i jakość jego realizacji. Komitet w pierwszej kolejności zatwierdzi kryteria wyboru projektów związane z e-usługami. Chodzi o przedsięwzięcia dotyczące systemów informatycznych, które dostarczają usługi dla przedsiębiorców i obywateli. W programie zarezerwowano na to 690 mln euro.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

28.11.2014 r.

Microsoft został ukarany grzywną w wysokości 137 milionów dolarów za unikanie podatków, 8:29

Parlament Europejski chce podzielić Google na mniejsze firmy, 8:27


Nowsze

10.12.2014 r.

Merkel nie wierzy w neutralność sieci, 9:21

Windows 10 jednak nie będzie darmowy?, 9:23


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 6.02 | SQL: 18 | Uptime: 16 days, 20:59 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl