heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 5 marca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 28 listopada 2014, 08:29

Microsoft został ukarany grzywną w wysokości 137 milionów dolarów za unikanie podatków

Chińskie władze ukarały Microsoft wysoką grzywną. Ponadto firma ma z góry zapłacić 16,3 miliona USD jako zaliczkę na przyszłoroczne zobowiązania podatkowe. Co ciekawe, agencja Xinhua, która poinformowała o ukaraniu Microsoftu, nie wymieniła nazwy koncernu. Wspomniała tylko, że chodzi o międzynarodową korporację, której nazwa rozpoczyna się na „M”, znajduje się ona na liście Fortune 500, a w 1995 roku uruchomiła w Pekinie swoją spółkę-córkę.

To już kolejny w ostatnich miesiącach przykład działań chińskiego rządu uderzających w amerykańskie firmy. Niedawno urzędnicy zdecydowali, że iPhone'y oraz iPady nie będą brane pod uwagę w niektórych zakupach rządowych i ogłosili, że Windows 8 jest niebezpieczny, w związku z czym zabroniono jego używania w administracji. Wcześniej nie instalowano go, gdyż stwierdzono, że jest zbyt drogi. Obecnie większość chińskich rządowych komputerów korzysta z Windows XP.

Microsoft nie potwierdza doniesień chińskiej prasy. Przypomina, że w 2012 roku urzędy podatkowe USA i Chin zawarły dwustronne porozumienie dotyczące operacji finansowych Microsoft w Chinach. Microsoft zapewnia, że płaci w Państwie Środka podatki zgodnie z zapisami tego porozumienia.

Agencja Xinhua informuje, że w ciągu ostatnich sześciu lat Microsoft wykazał w Chinach 326 milionów dolarów strat. Zdaniem chińskich urzędników koncern wyprowadza zyski przez swoje oddziały w Irlandii, Portoryko i Singapurze. Zauważają, że w ubiegłym roku w skali globalnej firma zapłaciła podatek dochodowy w wysokości 21%, podczas gdy w USA stawka podatkowa dla korporacji wynosi 35%.

Microsoft i inne wielkie korporacje są regularnie oskarżane o unikanie płacenia podatków. W ubiegłym roku takie oskarżenia odnośnie koncernu z Redmond, Apple'a i Google'a pojawiły się tez w USA. Władze nie wszczęły jednak oficjalnego śledztwa.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

28.11.2014 r.

Parlament Europejski chce podzielić Google na mniejsze firmy, 8:27

21.11.2014 r.

Intel: Napęd SSD o pojemności 10 terabajtów, 19:32


Nowsze

10.12.2014 r.

Za 5 lat każdy Polak ma mieć dostęp do internetu 30 Mbps, 9:19

Merkel nie wierzy w neutralność sieci, 9:21


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.77 | SQL: 13 | Uptime: 255 days, 17:32 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl