heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 21 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 28 października 2014, 07:43

VISC lepsza niż CISC i RISC?

Niedawno założona firma Soft Machines zaprezentowała podczas Linley Microprocessor Conference nową architekturę nazwaną VISC. Przedsiębiorstwo twierdzi, że jest ona znacznie bardziej wydajna od obecnie używanych CISC i RISC.

- Architektura VISC pozwala na wykonanie 3-4 razy więcej instrukcji w cyklu, co oznacza, że zarówno w zastosowaniach jedno- i wielowątkowych jest 2-4 razy bardziej wydajna niż współczesne architektury - czytamy w relacji prasowej. Architektura VISC bazuje na koncepcji 'wirtualnych rdzeni' i 'wirtualnych wątków sprzętowych'. To nowe podejście pozwalające na dynamiczną alokację i współdzielenie zasobów między rdzeniami. Mikroprocesory korzystające z architektur CISC i RISC korzystają z 'rdzeni fizycznych' i 'wątków programowych' przez co są ograniczone wydajnością tranzystorów, częstotliwością pracy i zapotrzebowaniem na energię - stwierdzają przedstawiciele Soft Machines.

Oczywiście do twierdzeń nieznanych firm, nawet jeśli pochodzą z Krzemowej Doliny, należy podchodzić sceptycznie. Jednak wagi słowom Soft Machines dodaje fakt, że w przedsiębiorstwo zebrało już 125 milionów dolarów dofinansowania, a wśród jego inwestorów są m.in. Samsung Ventures, AMD oraz Mubadala, firma z Abu Zabi, która jest właścicielem Globalfoundries.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

28.10.2014 r.

Sony wprowadza nowe przenośne ładowarki USB, 7:41

24.10.2014 r.

Sprzedaż fabryk IBM a bezpieczeństwo USA, 9:17


Nowsze

05.11.2014 r.

Hiszpania wprowadziła podatek od linkowania, 8:28

Zatrzymano ostatniego założyciela The Pirate Bay, 8:31


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.47 | SQL: 16 | Uptime: 1 day, 7:45 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl