heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 28 stycznia 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 24 października 2014, 09:12

Rooms - Facebook odkrywa koło na nowo

Facebook wydał całkiem nową aplikację o nazwie Rooms. Mówiąc ściślej jest to dzieło Facebook Creative Labs, a więc oddziału Facebooka skupionego na usługach nowatorskich. Ten sam oddział stworzył Slingshot, czyli odpowiedź Facebooka na Snapchata.

Rooms to aplikacja umożliwiająca tworzenie forów i chatroomów na dany temat. Jest to właściwie powrót do form dyskusji dawniej popularnych w internecie (Facebook tego nie ukrywa), ale Rooms dostosowuje te dane fora do świata smartfonów.

Dzięki aplikacji można tworzyć "pokoje" zawierające fotografie, filmy i teksty, podobne do wpisów na innych serwisach społecznościowych. W każdym "pokoju" można stworzyć inną tożsamość (nie trzeba używać prawdziwego nazwiska).

Można zamieszczać wpisy, komentować i dyskutować ze znajomymi lub nieznajomymi. Można ustanowić moderatorów, przypinać posty, ustalić zasady zamieszczania wpisów. Można ustawić ograniczenia wiekowe albo dyscyplinować niepokornych użytkowników. Można zdecydować o tym, czy ludzie będą mogli linkować do treści zamieszczanych w tym szczególnym miejscu.

Można ponadto zmieniać kolorystykę, cover photo, a nawet tekst i symbol na przycisku lubienia. Zapraszanie do pokoju może się odbywać przez kod QR, a więc można trzymać pokój w sekrecie, ale można też wlepić kod gdzieś na mieście i liczyć na wszelkich przypadkowych gości. Na chwilę obecną nie ma żadnego narzędzia do odkrywania nowych pokojów, więc wszystko będzie bazować na zaproszeniach.

Prywatność i Rooms


Trzeba dokładniej omówić kwestię rzekomej anonimowości w Rooms. Ta aplikacja nie wymaga konta na Facebooku i żadne informacje z "pokojów" nie są przesyłane na Facebooka. Facebook i Rooms to dwa osobne produkty. W Rooms użytkownik może się posługiwać pseudonimem i nie musi ujawniać swojego nazwiska.

Takie podejście do sprawy nie oznacza całkowitej anonimowości.

- Możemy udostępniać informacji o tobie w ramach firm i serwisów prowadzonych przez Facebooka, by zrozumieć jak możemy ulepszać swoje usługi - czytamy na stronie Rooms poświęconej prywatności. Tak więc jeśli używasz Rooms i Facebooka to Facebook będzie wiedział co robisz. Rooms umożliwia tworzenie niepowiązanej z Twoim nazwiskiem tożsamości, ale to nie oznacza, że dla Facebooka jesteś anonimowy.

Stare może być nowe


Stworzenie Rooms niewątpliwie jest reakcją na obserwowane trendy. Ludzie coraz częściej poszukują takich usług, które umożliwiają wymienianie określonego rodzaju informacji w odpowiednio dobranym gronie. Większość z nas już nie chce mieć w jednym miejscu swojego poważnego szefa i rubasznego szwagra.

Poza tym Facebook sięgając w przeszłość odkrywa coś nowego dla młodych osób. To prawda, że wielu internautów wychowało się na usenecie, forach i chatroomach, ale teraz w sieci mamy niemało młodszych ludzi wychowanych na serwisach społecznościowych. Tym ludziom Rooms może oferować doświadczenia nowego rodzaju, a dodatkowo te doświadczenia są podane w ładnym, mobilnym, nowoczesnym opakowaniu.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

22.10.2014 r.

Microsoft kocha Linuksa, 8:52

IBM oddaje produkcję procesorów, 8:51


Nowsze

24.10.2014 r.

FBI nie dostanie backdoora, 9:15

Sprzedaż fabryk IBM a bezpieczeństwo USA, 9:17


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 0.29 | SQL: 14 | Uptime: 51 days, 1:58 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl