heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 30 stycznia 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 30 września 2014, 09:20

Thom Yorke, lider Radiohead, udostępnił płytę przez BitTorrenta za 6 dolarów

W ubiegły piątek muzyk Thomas Yorke poinformował o udostępnieniu przez BitTorrenta albumu Tomorrow’s Modern Boxes. Można go pobrać za 6 dolarów pod adresem bundles.bittorrent.com/bundles/tomorrowsmodernboxes. Płatność odbywa się przez PayPal. Za darmo można pobrać pierwszy utwór (A Brain In A Bottle) oraz teledysk.

Yorke eksperymentuje nie pierwszy raz. Siedem lat temu zespół Radiohead udostępnił w sieci album In Rainbows, a internauci sami mogli zdecydować o cenie. Za muzykę artystom zapłaciło 38 proc. internautów, a średni przychód z jednej kopii płyty wyniósł 2,26 USD. Mimo to wydana później płyta CD odniosła sukces. Był to najlepszy dowód na to, że dostępność utworów w internecie nie powoduje "utraconej sprzedaży". Przeciwnie. Może ona mocno napędzać sprzedaż.

Warto zauważyć, że Yorke nie ufa absolutnie wszystkim nowym sposobom sprzedawania muzyki. W przeszłości krytykował Spotify i narzekał na przychody z tej usługi. Można odnieść wrażenie, że Yorke jest szczególnie skłonny do takich eksperymentów, które prowadzą do wyeliminowania pośredników lub przynajmniej zmniejszenia ich wpływu na warunki sprzedaży i współpracy. Z punktu widzenia muzyka korzystne jest wykształcenie w ludziach przekonania, że po muzykę trzeba zwrócić się do artysty. Wzmacnianie usług w rodzaju Spotify jest właściwie wzmacnianiem modelu opartego na pośrednictwie.

Czy ten najnowszy eksperyment skończy się sukcesem? Czy inni artyści zdecydują się na zarabianie przez BitTorrenta? Będziemy z niecierpliwością wypatrywać kolejnych informacji na ten temat.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

22.09.2014 r.

Grafenowy superczujnik, 12:24

Apple i U2 wspólnie pracują nad nowym formatem multimedialnym, 12:23


Nowsze

30.09.2014 r.

BlackBerry wychodzi z długów, 9:23

Linux i Mac OS X z poważną dziurą, 9:24


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 0.77 | SQL: 16 | Uptime: 52 days, 19:39 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl