heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 13 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 22 września 2014, 12:24

Grafenowy superczujnik

Niezwykle czuły grafenowy biosensor umożliwia wczesne diagnozowanie pacjentów narażonych na rozwój nowotworów. Wstępne testy wykazały, że jest on 5-krotnie bardziej czuły niż obecnie wykorzystywane testy, a cała procedura trwa kilka minut.

Uczeni z University of Swansea najpierw hodowali grafen na podłożu z węgliku krzemu, które poddano działaniu wysokiej temperatury i niskiemu ciśnieniu. Następnie nadrukowali na grafenie odpowiedni wzór i dołączyli doń molekuły receptorów, które łączą się ze specyficznymi molekułami w krwi, ślinie lub moczu.

Czujnik wykrywa obecność 8-hydrooksydeoksyguanozyny (8-OHdG), która pojawia się, gdy DNA ulega uszkodzeniu. Zwiększony poziom 8-OHdG wskazuje na ryzyko rozwoju różnych rodzajów nowotworów. Jednak poziom tego związku w moczu jest zwykle tak nicki, że trudno go w ogóle wykryć tradycyjnymi testami.

Gdy 8-OHdG połączyła się z molekułami bioreceptora, zauważalnie zmieniła się oporność elektryczna grafenu, co naukowcy mogli dokładnie zmierzyć. Testy wykazały, że nowe urządzenie wykrywa wspomniany związek w stężeniu 0,1 ng/mL-1. Jest zatem pięciokrotnie bardziej czułe od innych testów, a przy tym działa znacznie szybciej.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

22.09.2014 r.

Apple i U2 wspólnie pracują nad nowym formatem multimedialnym, 12:23

16.09.2014 r.

Zamrożenie światła, 11:11


Nowsze

30.09.2014 r.

Thom Yorke, lider Radiohead, udostępnił płytę przez BitTorrenta za 6 dolarów, 9:20

BlackBerry wychodzi z długów, 9:23


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.26 | SQL: 13 | Uptime: 83 days, 17:41 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl