heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 20 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 22 sierpnia 2014, 09:31

Twórcy Pobieraczek.pl stanęli przed sądem

Pobieraczek.pl to niedziałający już serwis, który można śmiało nazwać pierwszym serwisem pobieraczkowym w Polsce. W roku 2009 Pobieraczek zaczął nakłaniać internautów do rzekomo bezpłatnego wypróbowania usług pobierania plików z sieci Usenet. Problem w tym, że jeśli w ciągu 10 dni internauta nie zrezygnował z usługi, następowało automatyczne przejście na ofertę płatną. Większość osób dowiadywała się o tym w momencie, gdy miała już dług na blisko 100 zł wobec twórcy Pobieraczka, firmy Eller Service.

Pobieraczek.pl przed sądem


Pobieraczek straszył wielu ludzi sądem, ale jak na ironię to on został pozwany. Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku ruszył proces, który jest efektem pozwu zbiorowego z inicjatywy Huberta Osińskiego. Powoda reprezentuje adwokat Tomasz Lustyk. Z informacji na facebookowym profilu adwokata wynika, że w sumie do pozwu zbiorowego zgłosiło się 609 osób.

Relację z pierwszej rozprawy opublikowała Gazeta.pl. Wynika z niej, że większość osób chce unieważnienia umów, a kilkadziesiąt domaga się zwrotu pieniędzy. Na wniosek Wojciecha Cieślaka, pełnomocnika pozwanych, rozprawę odroczono do 3 grudnia

Bo zagraniczny partner...


Warto w tym miejscu zauważyć dwie rzeczy. Adwokat twórców Pobieraczka stwierdził, że serwis działał uczciwie, bo przecież przy rejestracji trzeba było zaakceptować regulamin. W regulaminie była mowa o cenie.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, dlaczego ta argumentacja jest wadliwa. Kliknięcie w checkbox "Przeczytałem i akceptuję regulamin" wcale nie oznacza, że ktoś faktycznie regulamin przeczytał, zrozumiał i zaakceptował. Pobieraczek na tym bazował i przez lata twierdził, że przez nieprzemyślane rejestracje ponosi straty.

Argumentacja Pobieraczka była irracjonalna, bo przecież mógł on łatwo zapobiec nieprzemyślanym rejestracjom. Po 10 dniach bezpłatnego świadczenia usług Pobieraczek mógł wstrzymywać ich świadczenie do czasu dokonania wpłaty. Większość płatnych usług w sieci tak właśnie działa.

Dawny rzecznik Pobieraczka - Ireneusz Lejczak - twierdził, że to jakiś legendarny "zagraniczny partner" wymaga od firmy Eller Service stosowania takiego modelu rejestracji. Kto wie, może dzięki procesowi poznamy nazwę tego legendarnego partnera?

Tak czy owak przedstawiciele Pobieraczka już w roku 2009 mieli świadomość, że stosowany przez nich model rejestracji wprowadza ludzi w błąd. Firma mogła bardzo łatwo zapobiec tym niechcianym rejestracjom. Nie zrobiła tego i to poważnie podważa jej wiarygodność.

Jest jedna rzecz, której twórcy Pobieraczka mogli nie przewidzieć. Pobieraczek zaczął działalność w roku 2009, a przepisy dotyczące pozwów zbiorowych w Polsce weszły w życie w 2010 roku. Długo trzeba było czekać na pozew zbiorowy przeciwko Pobieraczkowi, ale uruchomienie sprawy okazało się możliwe. Może zachęci to do działania inne osoby, które czują, że ktoś ich w sieci naciągnął na niechciane umowy?

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

22.08.2014 r.

Opera Mini na telefonach Microsoftu, 9:27

Monachium rezygnuje z Linuksa, 9:19


Nowsze

26.08.2014 r.

30% Polaków nie zabezpiecza swojego smartfona hasłem, 18:20

29.08.2014 r.

8 terabajtów od Seagate, 11:48


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.51 | SQL: 13 | Uptime: 495 days, 9:37 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl