heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 20 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 30 lipca 2014, 15:49

Cyberzagrożenia finansowe: maj - czerwiec 2014 r.

Według miesięcznego raportu Kaspersky Lab dotyczącego zagrożeń online w sektorze bankowym, w okresie 19 maja - 19 czerwca szczytowa aktywność szkodliwego oprogramowania została odnotowana w Brazylii. Liczba szkodliwych programów w badanym okresie była czterokrotnie wyższa niż w Rosji, która znalazła się na drugim miejscu.

Tegoroczne mistrzostwa świata oficjalnie rozpoczęły się 12 czerwca, jednak cyberprzestępcy monitorowali sytuację w Brazylii już dużo wcześniej. Strony phishingowe wykorzystujące temat mistrzostw zaczęły pojawiać się masowo w marcu zeszłego roku. W styczniu 2014 r. odnotowano wiadomości spamowe, które podszywały się pod wygrane na loterii piłkarskiej, w rzeczywistości jednak zawierały trojany. W efekcie w kwietniu Brazylia znalazła się na pierwszym miejscu pod względem liczby ataków z wykorzystaniem finansowego szkodliwego oprogramowania i od tego czasu liczba takich ataków wzrosła niemal dwukrotnie. Po mistrzostwach powszechnym zjawiskiem stała się kradzież pieniędzy przy użyciu programów adware oferujących płatne nagrania z „najlepszej kamery” – z kont użytkowników wypływały znaczne kwoty, w zamian jednak nie otrzymali niczego.

Pozostała część krajobrazu cyberzagrożeń finansowych nie zmieniła się znacznie w porównaniu z poprzednim badanym okresem. Trojan-Spy.Win32.Zbot, Trojan-Banker.Win32.Lohmys oraz Trojan-Banker.Win32.ChePro stanowią najbardziej rozpowszechnione szkodliwe oprogramowanie. Najistotniejszą zmianą było zniknięcie szkodnika Trojan-Spy.Win32.Carberp z rankingu zagrożeń. Jego miejsce zajął Trojan-Banker.Win32.Shiotob, trojan wysyłany za pośrednictwem wiadomości spamowych, który potrafi monitorować ruch przeglądarki oraz przechwytywać dane uwierzytelniające użytkownika.

Jeden z najważniejszych incydentów w analizowanym okresie miał miejsce na początku czerwca. W operację rozbicia dużego botnetu Gameover Zeus zaangażowane były organy ścigania ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Botnet był wykorzystywany do kradzieży danych uwierzytelniających, jak również rozprzestrzeniania oprogramowania Cryptolocker, które szyfruje dane użytkownika i żąda okupu za klucz odszyfrowujący. FBI szacuje, że szkody wyrządzone przez ten botnet wynosiły 100 milionów dolarów, a jego rzekomy twórca, Jewgienij Bogaczew, znajduje się wśród dziesięciu najbardziej poszukiwanych cyberprzestępców w Stanach Zjednoczonych.

Kaspersky

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

25.07.2014 r.

Internet Explorer atakowany nową techniką zwaną action script spray, 17:42

20.07.2014 r.

Facebook umożliwi kupowanie produktów, 14:14


Nowsze

30.07.2014 r.

USA: Smartfony bez blokady legalne, 15:51

Chiny: Przeszukanie w biurach Microsoftu , 15:53


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.77 | SQL: 11 | Uptime: 495 days, 8:34 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl