heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 20 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 17 czerwca 2014, 08:27

Chińczycy ujawniają patenty Microsoftu

Przed kilkoma laty ówczesny dyrektor Microsoftu Steve Ballmer wywołał burzę oświadczając, że Linux narusza ponad 200 patentów Microsoftu. Z czasem koncern z Redmond zaczął wykorzystywać te patenty do walki z konkurencją, przede wszystkim z producentami urządzeń wykorzystujących system Android. Dzięki sprawom sądowym poznaliśmy część spornych patentów. Jednak był to niewielki ułamek całości, a eksperci zastanawiali się, jakie jeszcze asy w rękawie chowa Microsoft.

Nagle wszystko stało się jasne. Na witrynie chińskiego Ministerstwa Handlu opublikowana została pełna lista patentów Microsoftu, które mogą być naruszane przez Androida. Patenty te zostały zarówno uzyskane bezpośrednio przez Microsoft jak i kupione w ramach Rockstar Consortium, które nabyło prawa intelektualne po bankrutującym Nortelu.

Lista patentów została najprawdopodobniej skompletowana przez sam Microsoft i trafiła do chińskich urzędów gdy koncern starał się o zgodę na przejęcie Nokii. Trudno bowiem przypuszczać, że ktokolwiek inny miałby odpowiednią wiedzę i zasoby, by przejrzeć tysiące patentów należących do koncernu i wyłonić spośród nich te, które może naruszać Android.

Chińskie ministerstwo ujawniło dwie listy. Pierwsza to pełny spis patentów i wniosków patentowych składający się z 310 pozycji. Druga to nieco ponad 100 patentów i wniosków, na których skupili się urzędnicy ministerstwa. Na listach znajdują się tylko tytuły patentów. Ich pełne opisy można znaleźć np. w bazie danych USPTO.

Dłuższa z list została podzielona na trzy działy. W pierwszym znajdują się 73 patenty opisujące standardy szeroko wykorzystywane w smartfonach. Druga część obejmuje 127 patentów, które zdaniem Microsoftu są wykorzystywane w Androidzie. W trzeciej znajdziemy 68 wniosków patentowych i 42 przyznane patenty.

Ujawnienie listy patentów z pewnością pomoże firmom wykorzystującym Androida. Będą teraz wiedziały, za co mogą zostać pozwane oraz, ewentualnie, będą mogły zabezpieczyć się przed pozwem np. rezygnując ze spornej technologii.

W USA toczy się poważna dyskusja o potrzebie zmiany systemu patentowego na bardziej przejrzysty i uniemożliwiający działalność trolom patentowym. Firmy z branży IT – w tym Microsoft – forsują zmiany. Jednak sprzeciwia się temu wiele innych potężnych firm, jak np. koncerny farmaceutyczne.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

12.06.2014 r.

Mundial w technologii 4K, 9:14

Laser zdalnie wykryje nietrzeźwego kierowcę, 9:06


Nowsze

17.06.2014 r.

HTTPA ma pomóc chronić dane, 8:28

Kopalnia złota za bitcoiny, 8:29


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 4.17 | SQL: 18 | Uptime: 495 days, 9:35 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl