heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 30 stycznia 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 12 czerwca 2014, 09:06

Laser zdalnie wykryje nietrzeźwego kierowcę

Naukowcy z Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej zbudowali i przetestowali urządzenie, które wykorzystuje wiązki światła oraz lustra w celu prześwietlenia kabiny w aucie i wykrycia oparów alkoholu. Urządzenie jest na tyle czułe, że wykrywa ślady alkoholu, jeśli w aucie jest kierowca mający 0,1 promila alkoholu we krwi.

Naukowcy przetestowali urządzenie w warunkach zbliżonych do terenowych, tzn. sprawdzali jego działanie na prawdziwym samochodzie, umieszczonym na drodze, ze specjalnym systemem symulującym pijanego kierowcę. Samo urządzenie znajdowało się w laboratorium, aby możliwe było monitorowanie jego pracy.

Naukowcy zaznaczają, że urządzenie da się "oszukać", otwierając okna w samochodzie albo stosując zasłonki przeciwsłoneczne. Można jednak opracować taki system, który wykrywałby auta trudne do prześwietlenia i zgłaszałby policjantowi te sytuacje. Urządzenie do zdalnego wykrywania oparów alkoholu nie miałoby zresztą służyć do kontroli kierowców. Chodzi raczej o to, aby ułatwić policjantom wybór aut do skontrolowania.

Trzeba też mieć na uwadze, że urządzenie nie uwzględnia pochodzenia oparów. Jeśli będziemy wieźć kogoś pijanego, takie urządzenie wskazałoby nasze auto jako to do skontrolowania.

Naukowcy uważają, że w celu wprowadzenia takiego urządzenia na rynek należałoby uczynić je bardziej kompaktowym i przyjaznym użytkownikowi. Jest to "możliwe do osiągnięcia z wysokim prawdopodobieństwem".

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

12.06.2014 r.

Wskazówki dotyczące wyjazdu na mistrzostwa świata w Brazylii, 9:04

11.06.2014 r.

1800 km na pojedynczym ładowaniu, 11:03


Nowsze

12.06.2014 r.

Mundial w technologii 4K, 9:14

17.06.2014 r.

Chińczycy ujawniają patenty Microsoftu, 8:27


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 0.91 | SQL: 13 | Uptime: 52 days, 20:12 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl