heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 23 maja 2022 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 18 kwietnia 2014, 14:01

Pandora pozwana przez RIAA za starsze piosenki

Amerykańska organizacja RIAA postanowiła pozwać dostawcę usługi Pandora (jest to spersonalizowane radio internetowe oraz system rekomendacji muzycznych). W Polsce Pandora nie jest dostępna, ale w USA jest dość popularna. Usługa jest też obecna w Nowej Zelandii i Australii. Jest w pełni legalna, a więc jest źródłem przychodów dla przemysłu muzycznego.

Jak wynika z informacji prasowej RIAA, Pandora została pozwana za odtwarzanie bez opłat piosenek sprzed roku 1972. Te nagrania w USA nie są chronione federalnym prawem autorskim, ale są chronione prawem stanowym. Do dziś nie jest do końca jasne jaki jest zakres tej ochrony.

RIAA już wcześniej skierowała podobny pozew przeciwko radiu satelitarnemu Sirius XM.

W opinii przemysłu muzycznego, Pandora musi dużo zarabiać na tych piosenkach. Niewątpliwie są wśród nich kultowe dzieła, takiej jak piosenki The Beatles, Elvisa Presleya czy Rolling Stones. Z drugiej strony Pandora już w przeszłości zwracała uwagę, że uzyskiwanie stosownych licencji wymaga wysiłku i kosztów.

Trudno powiedzieć co o tym wszystkim myśleć. Z jednej strony prawdą jest, że artysta nie powinien być pozbawiamy wynagrodzenia tylko dlatego, że jego piosenka ukazała się wcześniej, a nie później.

Z drugiej strony nie da się ukryć, że RIAA występuje przeciwko dostawcy e-usługi muzycznej. Nasuwa się szereg pytań. Czy RIAA próbowała wcześniej polubownie załatwiać tę sprawę? Czy konieczność poniesienia kosztów związanych ze starszymi piosenkami byłaby zagrożeniem dla biznesu Pandory? Czy Pandora faktycznie może dużo zarobić na tych piosenkach?

Odpowiedzi na niektóre z tych pytań być może nigdy nie poznamy. Proces może szybko skończyć się ugodą, ale może być też długo i bezsensowną batalią, która nie przyniesie nic dobrego ani Pandorze, ani rynkowi muzycznemu, ani starszym artystom. Największą korzyścią z tego sporu może być ostatecznie wyjaśnienie kolejnej niepewnej kwestii w prawie autorskim.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

18.04.2014 r.

Nokia wstrzymała w Europie sprzedaż tabletu Lumia 2520, 13:59

14.04.2014 r.

Intel dopłaca do tabletów, 15:51


Nowsze

21.04.2014 r.

Znamy prawdziwego twórcę Bitcoin?, 12:37

25.04.2014 r.

Cisco: Wszyscy są zarażeni, 14:06


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2022 | Prywatność | Load: 0.74 | SQL: 14 | Uptime: 189 days, 5:22 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl