heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 29 lutego 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 28 marca 2014, 08:34

Bitcoin to nie pieniądze, tylko mienie - uznał amerykański urząd podatkowy

Czy Bitcoin to pieniądze? Jak płacić podatki za transakcje wirtualną walutą? Te pytania zadają sobie władze różnych krajów od dłuższego czasu. Niektóre udzielają odpowiedzi podatnikom, aby sprawa była jasna. Tak właśnie postąpił wczoraj IRS, czyli amerykański urząd podatkowy. Opublikował on swoje wytyczne dotyczące podatków związanych z wirtualnymi walutami.

Bitcoin to mienie. Co z tego wynika?


Najciekawsze jest to, że IRS uznał wirtualne waluty za "własność" czy też "mienie" (ang. property). Według IRS nie stanowią one waluty, nawet jeśli w niektórych środowiskach i sytuacjach wirtualne waluty zachowują się jak zwykłe waluty. Zdaniem IRS istotne jest to, że wirtualne waluty nie są prawnym środkiem płatniczym w żadnym kraju.

Taka decyzja IRS ma duże znaczenie dla spraw podatkowych. Jeśli ktoś zapłaci komuś bitcoinami wartymi 2 tys. dolarów, a potem wartość bitcoinów skoczy do 5 tys. dolarów, osoba ta odnotowała zysk. Według IRS każdy kto posiada bitcoiny powinien do celów podatkowych obliczać ich zmianę wartości od dnia, gdy wszedł ich w posiadanie.

Osoby inwestujące w Bitcoin mają być traktowane podobnie jak osoby obracające akcjami albo nieruchomościami. To oznacza, że wysokość podatku będzie zależała od tego, w jakim okresie po nabyciu bitcoiny zostały odsprzedane. Ustalenia IRS już obowiązują i dotyczą także transakcji dokonanych w przeszłości. Teoretycznie możliwe są kary dla tych, którzy zechcą uniknąć podatku. W praktyce trudno sobie wyobrazić jakaś metodę, dzięki której IRS miałby egzekwować prawo.

Sąd mówił, że to waluta!


Co ciekawe, władzom USA można wytknąć pewną niekonsekwencję. IRS nie uważa Bitcoin za walutę, ale wcześniej sąd w Teksasie uznał, że to jest waluta. Dzięki temu możliwe było prowadzenie sprawy przeciwko twórcy piramidy finansowej.

IRS nie jest pierwszym organem państwowym, który wydał podobną decyzję. Przykładowo niemieckie Ministerstwo Finansów już wcześniej ogłosiło, że Bitcoin to "prywatne pieniądze". Obywatele Niemiec powinni płacić podatek od dochodów kapitałowych, jeśli udało im się z zyskiem sprzedać bitcoiny. Z tego podatku jest się zwolnionym, jeśli okres pomiędzy kupnem a sprzedażą bitcoinów wynosił rok.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

28.03.2014 r.

Microsoft udostępnił kod źródłowy MS-DOS i MS Word 1.1a, 8:31

Sound Blaster X-Fi Titanium HD , 8:26


Nowsze

28.03.2014 r.

Chiny zainwestują ogromne pieniądze w rozwój półprzewodników, 8:36

03.04.2014 r.

PE: Roaming zniknie w 2015 roku, 13:53


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.94 | SQL: 13 | Uptime: 11 days, 23:25 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl