heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 30 września 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 28 marca 2014, 08:31

Microsoft udostępnił kod źródłowy MS-DOS i MS Word 1.1a

Computer History Museum z Mountain View co jakiś czas udostępnia kody źródłowe produktów, które wpłynęły na historię komputerów osobistych. Najnowszymi perełkami tego muzeum są kody źródłowe systemu operacyjnego MS-DOS V1.1 oraz V2.0, a także kod źródłowy programu MS Word for Windows 1.1a.

Wiele serwisów poinformowało, że w ten sposób kod źródłowy systemu Microsoftu został "otwarty" (open-sourced). Nie jest to do końca prawda, bo kod udostępniany w muzeum historii komputerów tak naprawdę nie jest "wolny" czy "otwarty". Nie staje się on własnością społeczności open source, nie może być swobodnie wykorzystywany w nowych produktach. Jest on udostępniany do celów naukowych i historycznych, ale to i tak dużo.

Te osoby, które pamiętają lata 80. lub początek lat 90., z pewnością poczują dreszczyk emocji słysząc o systemie MS-DOS. Nie wyglądał on zbyt ciekawie (jak na dzisiejsze standardy), ale miał swoją magię i pozwalał grać w mnóstwo kultowych gier. Do dziś niektórzy ludzie grają w te gry, dzięki emulatorom takim jak DosBox. W internecie bez problemu znajdziemy kopie tych gier, a ich uporządkowaniem zajmuje się od roku Internet Archive.

Zaglądając na stronę Computer History Museum dowiemy się wiele o historii systemu MS-DOS. Nie każdy wie, że w jego tworzeniu uczestniczyła firma Seattle Computer Products. Licencja na system najpierw znany jako 86-DOS została wykupiona za 25 tys. dolarów. Potem Microsoft zapłacił dodatkowe 50 tys., aby móc udzielać licencji innym firmom.

Mówimy tutaj o czasach, gdy Microsoft miał mniej niż 100 pracowników, a kod źródłowy jego przełomowego produktu "ważył" zaledwie 300 kilobajtów.

Druga z udostępnionych perełek to MS Word for Windows 1.1a. Jest to oczywiście przodek znanego dziś narzędzia biurowego od Microsoftu. Wydaje się to niepozorny początek, ale był to początek późniejszej potęgi. Pierwszy Word dla Windows kosztował 495 dolarów i uważano to świetną cenę! Produkt Microsoftu wydawał się bezkonkurencyjny.

Nie jest to pierwszy raz, gdy Computer History Museum udostępnia zabytki takiej klasy. W listopadzie ubiegłego roku udostępniono kod systemu operacyjnego Apple II DOS z roku 1978. Inną godną uwagi ciekawostką było udostępnienie w roku 2010 kodu źródłowego programu graficznego MacPaint.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

28.03.2014 r.

Sound Blaster X-Fi Titanium HD , 8:26

18.03.2014 r.

Viacom kończy spór o YouTube, 16:40


Nowsze

28.03.2014 r.

Bitcoin to nie pieniądze, tylko mienie - uznał amerykański urząd podatkowy, 8:34

Chiny zainwestują ogromne pieniądze w rozwój półprzewodników, 8:36


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 1.43 | SQL: 19 | Uptime: 310 days, 21:02 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl