heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 29 lutego 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 5 marca 2014, 21:49

Rynek bitcoinów szacowany jest na 8 do 12 mld dolarów

Wartość krążących na całym świecie bitcoinów szacowana jest na 8 do 12 mld dolarów. Kurs jest jednak bardzo niestabilny, dlatego wiele osób traktuje tę cyfrową walutę bardziej jako inwestycję niż metodę płatności.

Zaufanie do bitcoinów zostało w ostatnich tygodniach podkopane przez upadek jednej z największych giełd handlujących tą walutą, japońskiej Mt. Gox. Straty spowodowane atakami hakerskimi szacuje się na niemal pół miliarda dolarów.

W tej chwili na świecie krąży ok. 12 mln bitcoinów o łącznej wartości od 8 do 12 mld dolarów. W ciągu ubiegłego roku wartość waluty znacznie wzrosła, bo rok temu wynosiła jedynie ok. 200 mln dolarów. Taki przyrost wiąże się jednak z niestabilnością kursu. Obecnie jeden bitcoin jest wart ok. 670 dolarów, a jeszcze w grudniu ubiegłego roku było to ok. 1200 dolarów. Przed wzrostem wartości w listopadzie 2013 r. kurs bitcoina utrzymywał się na stałym poziomie ok. 100-120 dolarów.

Największą zaletą są niemal bezkosztowe na całym świecie przelewy. To, a także anonimowość przepływu gotówki, jest dużą zaletą nie tylko dla płacących, lecz także dla handlowców. Polacy szybko docenili te cechy, zajmujemy 10. miejsce na świecie pod względem aktywności transakcji w bitcoinach.

W Tajlandii bitcoin jest zakazany, w Chinach osoby prywatne mogą go używać, ale nie jest uznawany za walutę, którą można stosować w biznesie. Ameryka nienawidzi bitcoinów, ponieważ uważa, że są one stosowane do terroryzmu i prania brudnych pieniędzy, Niemcy natomiast mają bardziej akademickie podejście do bitcoina. Nie traktują go jako walutę, ale jako instrument finansowy, tak więc w większym rozumieniu może być traktowany jak akcje giełdowe – ocenia Chris Skinner, założyciel Financial Services Club.

Czy rządy są w stanie zatrzymać dalsze rozwijanie się alternatywnego pieniądza? Nawet, jeśli zostaną zakazane w większości krajów, to nie powstrzyma to ludzi przed wymianą poza obiegiem. Co chwila powstają nowe kryptowaluty i nowe punkty wymiany i handlu. Na razie jednak bitcoiny zdominowały ten rynek.

RP

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

05.03.2014 r.

Tesla Motors zbuduje w USA gigantyczną fabrykę akumulatorów, 11:40

Nadchodzi bezpłatny Windows?, 11:39


Nowsze

08.03.2014 r.

Bitcoin robi zamieszanie, 17:07

Powstanie polski satelita obserwacyjny?, 17:09


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.63 | SQL: 13 | Uptime: 11 days, 21:56 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl