heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 24 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 10 lutego 2014, 09:02

Policja testuje Google Glass?

Jak dowiedział się serwis Venture Beat, departament policji z Nowego Jorku zaczął testować możliwość korzystania z Google Glass przez funkcjonariuszy. Policjanci nie uruchomili w tym celu żadnej specjalnej współpracy z Google. Po prostu zapisali się na testy, dostali kilka par okularów i sprawdzają jak można używać komputerowych okularów np. na patrolu.

Nie trzeba chyba mówić, że testowanie Google Glass przez policję wywołało w USA sporo komentarzy, oczywiście bardzo różnych. Część komentatorów uważa, że stosowanie kamer w policji nie jest złe i pozwala na zdobycie materiałów, które pozwalają bardziej obiektywnie ocenić sytuacje, w jakiej policjanci się znaleźli.

Są tez przeciwnicy Google Glass w Policji. Obawiają się oni, że okulary z kamerą mogą służyć do nieuzasadnionej inwigilacji. Są też opinie, że nagranie z okularów wcale nie muszą być obiektywne, bo pokazują sytuację właśnie z konkretnego punktu widzenia.

Google Glass to więcej niż kamera


W tym miejscu warto zauważyć, że umieszczanie kamer w radiowozach nie jest niczym szczególnym. Istnieją też specjalne kamery dla funkcjonariuszy, które są zakładane na mundur. Problem z Google Glass polega jednak na tym, że jest to coś więcej niż tylko kamera. To jest mały komputer z kamerą, który może być wyposażony w aplikację do natychmiastowej analizy rejestrowanego obrazu.

W tym miejscy przypomnijmy, że policja w USA stosowała już czytniki tablic rejestracyjnych instalowane w radiowozach z kamerami. Dzięki temu można w zautomatyzowany sposób zbierać dane o tym, gdzie i kiedy znajdował się pojazd o danym numerze rejestracyjnym. Te czytniki służą do masowej inwigilacji i brakowało regulacji, które ograniczałyby ich stosowanie. Z Google Glass może być podobnie. Teoretycznie Google Glass może rozpoznawać nie tylko auta, ale i twarze ludzi.

Władza lub zabawki


Oczywiście każdy człowiek posiadający Google Glass mógłby chodzić tu i tam i nagrywać ludzi. Dlaczego tak bardzo czepiamy się władz? Otóż władze dysponują większymi środkami. Mogą bardzo długo przechowywać nagrania. Mogą też podejmować różne decyzje dotyczące nas i mają dostęp do takich informacji na nasz temat, których zwykli obywatele nie mają.

Osobiście uważam, że testowanie Google Glass przez policjantów jest dowodem otwartych umysłów u funkcjonariuszy. Samo w sobie nie jest złe. Lepiej jednak zacząć mówić o potencjalnych zagrożeniach już teraz. Kiedy władza przyzwyczai się do nowej zabawki, znacznie trudniej tę zabawkę odebrać.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

01.02.2014 r.

Serwis Yahoo! znów padł ofiarą hakerów, 17:14

29.01.2014 r.

AMD: Opterony z rdzeniem "Warsaw", 15:56


Nowsze

10.02.2014 r.

Apple został oskarżony o naruszenie patentu firmy IPCom, 9:03

12.02.2014 r.

Nowe aparaty Sony Cyber-shot oraz α6000, 10:24


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.26 | SQL: 22 | Uptime: 65 days, 16:52 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl