heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 15 lipca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Niedziela, 5 stycznia 2014, 10:16

NSA buduje komputer kwantowy

Washington Post znalazł w dokumentach od Snowdena informację o tym, że NSA próbuje zbudować komputer kwantowy do łamania szyfrów, a odbywa się to w ramach programu badawczego za 79,7 mln dolarów pod nazwą Penetrating Hard Targets.

Większość prac w ramach tego programu ma się odbywać w laboratorium w College Park. W mieście tym mieści się kampus Uniwersytetu Meryland.

Czym jest komputer kwantowy? Mówiąc najprościej, jest idea niezwykle wydajnego superkomputera, zdolnego do wykonywania bardzo złożonych obliczeń w bardzo krótkim czasie. Ta koncepcja bazuje na pewnych zjawiskach mechaniki kwantowej i stąd nazwa. Jest to idea ciągle nowa i ciągle niezrealizowana w pełni.

Komputer kwantowy teoretycznie mógłby służyć do szybkiego łamania istniejących dziś szyfrów. Mógłby oczywiście służyć do wszystkich innych dziedzin, w których potrzebne są superkomputery. Dlatego właśnie doniesienia o badaniach NSA mogą wzbudzać emocje. Czy agencja byłaby zdolna do zbudowania przełomowego komputera, aby ukryć go przed ludźmi i używać do inwigilacji?

Najnowszy wyciek Washington Post pokazuje właśnie naukowe ambicje amerykańskich służb specjalnych. Mogą one pracować nad niezwykłymi technologiami, być może wyprzedzając naukowców w niektórych obszarach. Są na to pieniądze. Amerykański "czarny budżet" na rok obrachunkowy 2013 wynosił 52,6 mld dolarów. Te środki rozdzielono na różne agencje, przy czym NSA dostała 10,8 mld dolarów.

Czy te pieniądze jakoś się zwrócą? Niekoniecznie. Program badawczy nigdy nie gwarantuje sukcesu, niezależnie od wpompowanych w niego pieniędzy. Dodatkowo, jeśli żadne jego efekty nie wrócą do społeczeństwa w postaci publikacji czy wyników badań, można wątpić w sens przedsięwzięcia. W nauce ważne są zarówno udane, jak i nieudane próby, ale próby podejmowane w tajemnicy mogą być zwyczajną stratą pieniędzy.

Washington Post twierdzi, że dokumenty NSA nie wskazują na znaczną przewagę agencji w dziedzinie badań nad komputerem kwantowym, przynajmniej w stosunku do podobnych prac prowadzonych w UE i Szwajcarii. Sama agencja odmawia komentowania doniesień gazety.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

05.01.2014 r.

Radionomy przejmuje Winamp i Shoutcast?, 10:14

30.12.2013 r.

Ultra HD 4K w telewizorach Toshiba, 17:44


Nowsze

05.01.2014 r.

Facebook skanuje prywatne wiadomości do swoich celów?, 10:17

Nanocząsteczki przeciwko wirusom, 10:20


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 9.89 | SQL: 13 | Uptime: 63 days, 4:01 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl